Na Kypr se během jediného dne dostalo více než 270 migrantů. Od začátku roku dorazilo Kypr roku 2 675 migrantů

Přidat na Seznam.cz

Během 24 hodin bylo z přeplněných lodí ve Středozemním moři zachráněno více než 270 migrantů, kteří byli dopraveni na břeh Kypru. Většina z nich pochází ze Sýrie. Už několik měsíců se nestalo, aby během jednoho dne připlulo tolik lidí.

Během jediného dne zachránila kyperská pobřežní stráž a rybářské lodě více než 270 migrantů, kteří se na pěti přeplněných člunech plavili k východnímu pobřeží ostrovního státu. Jedná o nejvyšší počet migrantů za jeden den za poslední měsíce. Úřady jsou v pohotovosti, píší deníky Tagesschau a WELT.

Podle statistik Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) dorazilo na Kypr od začátku roku 2 675 migrantů, což je v průměru asi 30 lidí denně. Ne všichni přicházejí přes moře, někteří cestují také z Tureckem okupovaného severu ostrova přes zelenou nárazníkovou zónu do jižní části.

Syřané cestující z Libanonu

Podle pobřežní stráže 271 lidí, kteří byli v neděli dopraveni do bezpečí, cestovalo z Libanonu. Většina mužů, žen a dětí jsou prý Syřané.

Pobřežní stráž původně ráno objevila u východního pobřeží ostrova asi 120 migrantů ve dvou člunech. V průběhu dne k nim přibyly další tři čluny – na jednom z nich bylo 179 lidí. Migranti byli převezeni do přijímacích středisek západně od hlavního města Nikósie. Čtyři lidé byli zatčeni. Předpokládá se, že se jedná o pašeráky lidí.

Podle statistik EU zaznamenal Kypr v posledních letech zdaleka nejvyšší počet žádostí o azyl za rok ve srovnání s ostatními státy EU z hlediska počtu obyvatel. Registrační a přijímací střediska pro migranty na ostrově jsou přeplněná. Jejich rozšiřování probíhá i za přispění finančních prostředků EU.

Zdroj: Tagesschau, WELT