Na Harvardu je kniha vázaná v lidské kůži. Univerzita chce nyní vazbu z knihy odstranit

Přidat na Seznam.cz

Velká Británie – Univerzita tvrdí, že první majitel knihy francouzského spisovatele vzal kůži ze zemřelé pacientky bez souhlasu, píše list The Guardian nebo Washington Post.

Harvardova univerzita oznámila, že z knihy z 19. století, která se nachází v její knihovně, odstraní vazbu z lidské kůže, protože způsob, jakým byla tato neobvyklá vazba vytvořena, je „eticky problematický“.

Kniha s názvem Des Destinées de l’Ame (neboli Osudy duše) je v univerzitní knihovně Houghton Library uložena od 30. let 20. století, ale v roce 2014 vzbudila mezinárodní pozornost, když testy potvrdily, že je vázána v lidské kůži.

Ve středu však univerzita uvedla, že po pečlivém studiu, zapojení zainteresovaných stran a zvážení odstraní kožní vazbu a bude spolupracovat s úřady, aby určila konečné uctivé nakládání s těmito lidskými ostatky.

Knihu napsal francouzský spisovatel Arsène Houssaye v polovině 80. let 19. století jako meditaci o podstatě duše a posmrtném životě. První majitel svazku, francouzský lékař Ludovic Bouland, pak knihu svázal lidskou kůží. Podle Harvardu Bouland vzal kůži bez souhlasu zemřelé pacientky v nemocnici, kde pracoval.

„Základním problémem vzniku svazku byl lékař, který před sebou neviděl celého člověka a provedl ohavný čin, když ze zemřelého pacienta, téměř jistě bez jeho souhlasu, odstranil kus kůže a použil ji v knižní vazbě, s níž mnozí manipulují již více než sto let. Domníváme se, že je načase, aby byly ostatky uloženy k věčnému odpočinku.“

Zdroj: The Guardian, Washington Post