Může rusko-ukrajinskou válku ukončit Berlusconi? Bývalý italský premiér to chce zkusit ještě před Vánocemi

Přidat na Seznam.cz

Podle tvrzení jeho důvěrníka se bývalý italský premiér Berlusconi chce stát světovým hrdinou, který ukončí válku na Ukrajině. Mírovou misí by se mohl zalíbit Italům, kteří už mají dost války i zbrojení a nesouhlasí s pro-ukrajinskou politikou premiérky Meloniové.

Berlusconiho důvěrník a náměstek italského ministra kultury Vittorio Sgarbi v rozhovoru s listem Spectator prohlásil, že Berlusconi se považuje za jediného možného zprostředkovatele mírových jednání mezi Ruskem a Ukrajinou.

Bývalý italský premiér a mediální magnát Silvio Berlusconi (86) prý věří, že dokáže svého starého přítele Vladimira Putina přilákat k jednacímu stolu. O zprostředkování mírové dohody, která by se mohla stát jeho politickou labutí písní, se chce pokusit ještě před Vánocemi.

Jak jsme informovali, Berlusconi se minulý měsíc chlubil obnovením kontaktů s ruským prezidentem, když mu Putin údajně k narozeninám poslal 20 lahví vodky a milý soukromý dopis.

Berlusconi se s Putinem seznámil v roce 2001 na summitu G8 v Janově. Od té doby je pojí vzájemné sympatie, upevňované Putinovými minulými pobyty v Berlusconiho sídle na Sardinii a Berlusconiho návštěvou Ruskem anektovaného Krymu.

Italové už mají války dost

Italové z celé Evropy nejméně podporují vyzbrojování Ukrajiny a přejí si, aby se Moskva s Kyjevem dohodly na kompromisu. Jak zaznamenal deník The Local, na začátku měsíce ulicemi Říma pochodovali desítky tisíc lidí, kteří požadovali mír a konec zásilek zbraní pro ukrajinskou armádu. Berlusconi by se jim proto svou mírovou misí mohl opět zalíbit.

Zdá se nereálné, aby se Berlusconimu podařilo vyjednat mír mezi znesvářenými státy. Dlužno ale připomenout, že navzdory svému nepředvídatelnému, kontroverznímu chování se mu v minulosti podařilo sehrát roli prostředníka mezi Západem a Ruskem, což v roce 2002 vedlo ke zřízení Rady NATO-Rusko.

Na začátku ruské invaze na Ukrajinu se Berlusconi cítil jednáním Moskvy zklamán a bez úspěchu se pokoušel telefonovat svému příteli Putinovi. Jeho strana pak hlasovala pro dodávky zbraní Ukrajině a uvalení sankcí na Rusko.

Později svůj názor změnil a začal tvrdit, že Putin byl nucen uskutečnit „speciální vojenskou operaci“, aby současnou vládu v Kyjevě nahradil slušnými lidmi.

Zdroj: Spectator, The Local