Muničním skladem na Krymu otřásly výbuchy. Požáry si vyžádaly evakuaci 3000 lidí

Přidat na Seznam.cz

Muniční sklad na Ruskem anektovaném Krymu v úterý zasáhly exploze a požáry, což je druhý podezřelý útok na poloostrově během necelého týdne. Incident vedl k evakuaci více než 3 000 lidí. Rusko výbuchy v obci Majskoje přičítá „sabotážnímu činu“, pachatelé však nebyli jmenováni, uvádí deník CBS News.

Jak uvedl ruský hospodářský list Kommersant, obyvatelé hlásili, že nad leteckou základnou v krymském Gvardějsku viděli stoupat oblaka černého dýmu. Ukrajina se zdržela veřejného přihlášení se k odpovědnosti za výbuchy, včetně těch, které nedávno zničily devět ruských letadel na jiné krymské letecké základně. Od ruské anexe Krymu od Ukrajiny v roce 2014 je tento region ohniskem napětí a slouží jako výchozí bod pro útoky proti Ukrajině v probíhajícím konfliktu, který začal téměř před šesti lety.

V samostatném incidentu ruská tisková agentura Tass citovala bezpečnostní agenturu FSB, která uvedla, že ukrajinští agenti vyhodili počátkem tohoto měsíce do povětří šest vysokonapěťových přenosových věží v ruské Kurské oblasti, která se nachází v těsné blízkosti Ukrajiny. Čin byl označen za sabotáž.

Tyto incidenty dále eskalují již tak zvýšené napětí mezi Ruskem a Ukrajinou a ukazují na probíhající konflikt a nestabilitu v regionu. Situace zůstává proměnlivá a pro obě strany je zásadní zachovat zdrženlivost a usilovat o diplomatická řešení, aby se zabránilo další eskalaci a ochránily životy civilistů.

Zdroj: CBS News, Kommersant