Mimořádná operace v Kanadě. Plíci převážel do nemocnice dron

Přidat na Seznam.cz

Jedná se o celosvětový fenomén! V kanadském Torontu byl dron použit k přepravě plic mezi nemocnicemi za účelem transplantace. Celá logistická operace trvala pouhých šest minut a pro 63letého pacienta, který dostal nový orgán, skončila úspěšně. Samotný let se však připravoval 18 měsíců, píše portál CBC.

Operace 63letého Alaina Hodaka, který trpí plicní fibrózou, se uskutečnila poslední zářijový víkend a podrobnosti byly oznámeny v minulých dnech.

Kanada. Transplantované plíce přepravené dronem
Jen mezi nemocnicemi v Torontu, vzdálenými od sebe 1,5 km, se uskutečnilo 53 zkušebních letů. Pacient je inženýr, zajímá se o drony a souhlasil s operací, které předcházel experiment s použitím dopravního dronu.

Podle CBC byla Hodakodovi v roce 2019 diagnostikována plicní fibróza a o dva roky později se jeho stav zhoršil. Lékaři nepochybovali, že jedinou šancí pro něj je transplantace plic. Třiašedesátiletý muž byl zařazen na čekací listinu na orgán a sám se s manželkou přestěhoval do Toronta, aby byl co nejblíže nemocnici, až se pro něj plíce uvolní.

Plíce jsou jedním z nejobtížněji transplantovatelných orgánů a jak uvádí The Canadian Press, 80 % plic teoreticky vhodných k transplantaci ve skutečnosti nesplňuje požadavky, včetně požadavku na dostatečnou saturaci kyslíkem.

Složitá logistická operace
Doktor Shaf Keshvajee, ředitel programu transplantace plic v UHN, řekl veřejnoprávní televizi CBC, že k přepravě orgánů pro transplantaci se již používají letadla, vrtulníky, osobní a nákladní automobily, „ale nezdá se mi správné používat celé letadlo (Learjet) k přepravě něčeho, co váží jen dva kilogramy.“

Jak upozornil Keshavjee, automatické drony představují řešení mnoha logistických problémů, ale pilotování dronu ve městě znamená také nutnost vypořádat se s vysokými budovami nebo překrývajícími se rádiovými frekvencemi. Nemocnice musely získat povolení od federálního ministerstva zdravotnictví a také od leteckého dozoru.

Drony budoucností lékařské dopravy?
Jak informoval The Canadian Press, první nemocnicí, která použila dron k přepravě orgánů k transplantaci, bylo v roce 2019 americké lékařské centrum University of Maryland v Baltimoru. V té době převážel ledviny dron. Od té doby se drony používají k rychlému transportu rohovek a letos v Minnesotě také slinivek. Společnost Unither Bioelectronique věří, že tento typ přepravy orgánů pro transplantace se stane normou. Ve svých tiskových zprávách píše o „flotile dronů“ pro přepravu orgánů.

V Kanadě, zejména v oblastech, kde jsou velké vzdálenosti a doprava je obtížná, hledají místní úřady způsoby, jak využít drony pro jiné formy lékařské dopravy. Jedna indiánská komunita žijící v těžko dostupné severní části Britské Kolumbie zahájila minulou středu ve spolupráci s Univerzitou Britské Kolumbie dodávku léků pomocí dronů. I zde bylo poukázáno na vysoké náklady na leteckou dopravu. V případě úspěchu bude projekt rozšířen.

Zdroj: CBC, The Canadian Press