Michail Gorbačov: 10 méně známých faktů o posledním sovětském vůdci
Ačkoli byl Michail Gorbačov u moci necelých sedm let, spustil řadu dechberoucích změn. Ty ho však rychle předběhly a vedly ke zhroucení autoritářského sovětského státu, osvobození východoevropských národů od ruské nadvlády a ukončení desetiletí trvající jaderné konfrontace mezi Východem a Západem.
Michail Gorbačov, poslední vůdce Sovětského svazu, zemřel ve věku 91 let. Gorbačov vedl prohraný boj o záchranu rozpadajícího se impéria, ale provedl mimořádné reformy, které vedly k ukončení studené války.

Na konci své vlády byl bezmocný, aby zastavil vichřici, kterou zasel. Přesto měl Gorbačov možná větší vliv na druhou polovinu 20. století než kterákoli jiná politická osobnost.
10 méně známých faktů o Gorbačovovi:
Gorbačov se stal sovětským vůdcem v březnu 1985 a odstoupil 25. prosince 1991. Gorbačovovo dětství jen málo naznačovalo, jak zásadní roli bude hrát na světové scéně. V mnoha ohledech měl typickou sovětskou výchovu z typické ruské vesnice.
Gorbačov získal v roce 1990 Nobelovu cenu za mír za svůj podíl na ukončení studené války a v pozdějších letech sbíral uznání a ocenění ze všech koutů světa. Přesto jím doma všichni opovrhovali.
Za svůj výkon si vysloužil Řád rudého praporu práce, což bylo pro sedmnáctiletého mladíka neobvyklé vyznamenání. Toto ocenění a stranické zázemí jeho rodičů mu v roce 1950 pomohlo k přijetí na nejlepší univerzitu v zemi, Moskevskou státní univerzitu.
V rozhovoru pro média v roce 1992 Gorbačov řekl: „Považuji se za člověka, který zahájil reformy, jež byly nezbytné pro zemi, Evropu i svět.“
Rusové ho vinili z imploze Sovětského svazu v roce 1991. Jeho kandidatura na prezidenta v roce 1996 byla celonárodním vtipem a získal méně než 1 % hlasů.

Krátce po převzetí moci zahájil Gorbačov kampaň za ukončení hospodářské a politické stagnace své země, přičemž využil „glasnosti“ neboli otevřenosti, aby pomohl dosáhnout svého cíle „perestrojky“ neboli restrukturalizace.
Gorbačov propustil politické vězně, umožnil otevřenou diskusi a volby s více kandidáty, dal svým krajanům svobodu cestování, zastavil náboženský útlak, snížil jaderný arzenál, navázal užší vztahy se Západem a nebránil se pádu komunistických režimů ve východoevropských satelitních státech.
Gorbačov se ve svých pamětech popisuje jako svérázný člověk, který postupoval ve stranických řadách a někdy vystupoval s kritikou sovětského systému a jeho vůdců.
Gorbačov se na moskevské státnici seznámil se svou ženou Raisou Maximovnou Titorenko a vstoupil do komunistické strany.
Gorbačov přežil dceru Irinu a dvě vnučky.
Zdroj: redakce, Wikipedia