Máte tohle v koupelně? Ihned to vyhoďte, než onemocníte

Přidat na Seznam.cz

Někteří jedinci dokážou v koupelně strávit i hodiny denně. V drtivé většině případů je tato místnost spojována s čistotou a hygienickými úkony, jejichž dodržování by mělo mimo jiné vést k zachování pevného zdraví a prevenci rozvoje různých onemocnění (kupříkladu kožních).

Pravda je ovšem taková, že určité předměty, jež se v koupelnách velmi často nachází, mohou naopak přispět ke vzniku celé řady chorob. O kterých předmětech je řeč a proč byste je měli přesunout z koupelny jinam, nebo se jich úplně zbavit?

Velké nebezpečí se může skrývat v ručnících a osuškách

Zřejmě byste nenalezli mnoho lidí, kteří své ručníky či osušky uchovávají mimo koupelnu. Takový způsob skladování se může zdát nelogický a velmi nepraktický.

Jenže ze zdravotního hlediska je s vysokou pravděpodobností mnohem vhodnější skladovat ručníky mimo místnost, ve které máte vanu či sprchový kout.

Ručníky totiž pohlcují velké množství vlhkosti, která se zpravidla v koupelnách drží v nadměrném množství. A právě kombinace vlhkosti a materiálů, z nichž jsou ručníky vyrobeny, vytváří dokonalé hostitelské prostředí pro bakterie, plísně a jiné mikroorganismy.

Krátkodobé skladování ručníků a osušek v koupelně by nemělo být problematické, ovšem na to dlouhodobé si dávejte pozor. Jakmile ručník či osušku třikrát až čtyřikrát použijete, vyperte jej a pověste mimo koupelnu.

Žena si utírá obličej do ručníku.
Ručníky a osušky po třech až čtyřech použitích vyměňte. Zdroj: Shutterstock.

Houbičky mohou být živnou půdou pro bakterie a další mikroorganismy

Existuje nespočet lidí, kteří skladují houbičky na mytí nádobí v některé ze skříní v koupelně. To je ovšem velká chyba, neboť v této místnosti se udržuje nadměrně vlhký vzduch, jak už bylo zmíněno.

Houbičky na mytí nádobí, pokud jsou rozbalené, tuto vlhkost vstřebávají. To v překladu znamená, že se z nich postupem času stává živná půda pro bakterie a další mikroorganismy, se kterými ve styku rozhodně být nechcete.

Veškeré bakterie a mikroorganismy, které se v houbičkách udrží, se pak při mytí mohou dostat na vaše nádobí – a z něj do vašich úst.

Pokud tedy máte tu možnost, houbičky na mytí nádobí raději skladujte někde jinde než v koupelně. V případě, že takovou možností neoplýváte, pořiďte si alespoň nádoby, v nichž budete houbičky uchovávat. Sáhněte samozřejmě po takových, které budou efektivně zabraňovat přístupu vlhkého vzduchu k houbičkám.

Pozor i na kartáček na čištění zubů

Asi jen málokdo uchovává svůj zubní kartáček někde jinde než v koupelně. Jenže pravda je taková, že i v kartáčku se mohou usazovat bakterie či jiné mikroorganismy, které mohou disponovat nepříznivým vlivem na lidské zdraví. A rovněž v tomto případě platí, že jakmile se dostane ke štětinkám na zubním kartáčku vlhkost, riziko šíření bakterií se mnohonásobně zvyšuje.

Žena si čistí zuby v koupelně.
Na zubní kartáčky si dejte obzvláště velký pozor. Zdroj: Shutterstock.

V případě kartáčků na zuby je obzvláště znepokojující fakt, že si jej vkládáme přímo do úst. Pro bakterie a další mikroorganismy tak kartáček představuje VIP vstupenku přímo do lidských útrob.

A jakým způsobem tedy kartáček uchovávat, abyste zabránili šíření bakterií a mikroorganismů? Samozřejmě můžete kartáček přemístit z koupelny do sušších místností, ovšem to by nebylo příliš praktické řešení. Asi nejvhodnějším řešením je tak pořízení krytů na zubní kartáčky. Ty jsou k dostání v celé řadě drogerií i na internetu. Vyvarujte se každopádně krytům z umělé hmoty, neboť jejich používání může být v tomto ohledu kontraproduktivní.