Maláčová a její úředníci nutili nemocného muže do práce. Zasáhla ombudsmanka

Přidat na Seznam.cz

Ivan Brada kvůli nevyléčitelné nemoci nemohl pracovat, přesto jej úřad práce nutil nastoupit do zaměstnání. Postup úředníků odsoudila i ombudsmanka, píše Deník.

Ivanovi Bradovi v roce 2011 lékaři diagnostikovali tinnitus, což je nevyléčitelné neurologické onemocnění, které se projevuje jako pískání či šumění v uších. Ivan byl vedený na úřadu práce v Praze 6, místo odpočinku a léčení ale musel předstírat uchazeče o zaměstnání až byl nakonec z evidence uchazečů vyřazen. O několik měsíců později dostal invalidní důchod ,což ho zachránilo „Nyní bydlím sám, kvůli snížení životních nákladů jsem se musel přestěhovat. Stará se o mě kamarádka, bez její pomoci bych to nezvládl. Neustálé dohadování s úřadem práce mě úplně vysálo,“ říká Brada pro Pražský Deník.

Příběh začíná v roce 2010, kdy se Brada začíná starat o svou o nemocnou babičku, která trpěla rakovinou a stařeckou demencí, kvůli péči přerušil studium na vysoké škole. Když babička po pěti letech zemřela, musel se nahlásit na úřad práce v Praze 6. „Byl jsem zcela vyčerpán. Když jsem tuto zprávu oznámil úřednici, namísto vydechnutí jsem musel dělat velice aktivního uchazeče o zaměstnáni,“ vypráví Brada.

Kromě neustálého pískání v uších jej začala trápit také špatná hybnost levé ruky, což jej jako leváka vyřadilo z celé řady činností. Stále se zhoršující zdravotní stav se podepisoval i na jeho psychice, docházel proto k psycholožce a psychiatrovi a požádal si také o invalidní důchod. „Lékaři mi definitivně mi oznámili, že s tinnitem se nedá nic dělat a mnozí lide s touto diagnózou zůstanou jen ležet na kapačkách a nebo spáchají sebevraždu,“ popisuje Brada. Přesto se mu přes veškeré úsilí podařilo v červnu 2016 dokončit bakalářské studium. Začátkem dalšího roku ho úřad práce přeřadil do intenzivního programu snahy hledání o zaměstnání navzdory lékařským zprávám, jenž dokládaly, že práce není schopen. Jedna z povinných cest na úřad práce se mu stala málem osudnou. „Ve stavu, kdy jsem stěží přežil ze dne na den, jsem málem skočil pod soupravu metra,“ vypráví Brada.

V červnu 2017 mu pak úřednice „zařídili“ práci na pozici uklízeč veřejných prostranství pod Městskou částí Praha-Lysolaje. Potencionální zaměstnavatel jej ale nepřijal kvůli jeho zdravotnímu stavu. Do té doby mu úřad práce zprostředkoval ještě šest zaměstnání, do kterých ze stejných důvodů přijat nebyl. Úřednice ale konstatovaly, že jejich uchazeč maří součinnost a vyřadili jej z evidence uchazečů o zaměstnání. „Posléze jsem se několik měsíců odvolával proti dílčím smyšlenostem úřadu práce. Nakonec jsem se s průkaznými materiály odvolával až na MPSV, kde si za pochybením i lživými nesmysly úřednic pevně stáli,“ říká Brada.

O pomoc proto požádal ombudsmanku. Mezitím mu byl v říjnu 2017 přiznán invalidní důchod pro invaliditu prvního stupně s platností ode dne 22. března 2017. 

Ombudsmanka Anna Šabatová navrhla, aby MPSV případ přezkoumalo a rozhodnutí o vyřazení z evidence uchazečů zrušilo. „Šetřením jsem dospěla k závěru, že úřad práce a ministerstvo pochybily,“ napsala ombudsmanka Anna Šabatová ve zprávě Bradovi. Ombudsmanka svou zprávu odeslala i řediteli úřadu práce Ladislavu Hazukovi a ministryně práce a sociálních věcí Janě Maláčové (ČSSD). Jejich mluvčí ale chybu odmítá.

„Dané zaměstnání nelze označit za nevhodné, neboť veřejně prospěšné práce, nelze pokládat za práci obzvláště fyzicky náročnou,“ sdělila na dotaz Pražského deníku mluvčí MPSV Michaela Poláková. Jelikož podle ní zprostředkované zaměstnání zdravotnímu stavu uchazeče odpovídalo, úřad práce už nemohl postupovat jinak, než Bradu z evidence vyřadit. V té době ještě invaliditu přiznanou neměl.

„Jmenovaný získal v době vedení v evidenci úřadu práce vysokoškolské vzdělání v bakalářském stupni, vykonával několik tzv. nekolidujících zaměstnání a aktivně se zajímal o podmínky zahájení samostatné výdělečné činnosti,“ tvrdí Poláková. Pan Brada si dle svých slov až do dubna 2020 občas přivydělával brigádami. „Někdy se mi povedlo chodit na brigádu i na šest dní v měsíci. Nyní jsem kromě invalidního důchodu odkázán na příspěvek v hmotné nouzi,“ popisuje Brada. Ombudsmanka nad postupem ministryně Jany Maláčové a úřadu práce vyjádřila politování. „Již jsem vyčerpala zákonné nástroje, jak dosáhnout nápravy ve Vaší věci. Přestože na svých závěrech trvám, uzavírám šetření. Lituji, že Vám nemohu podat příznivější zprávu,“ uzavřela případ veřejná ochránkyně práv.

Zdroj: prazsky.denik.cz, poškozený