Macron chce najít náhradu za šéfku EK von der Leyen, píše Bloomberg

Přidat na Seznam.cz

Francouzský prezident jedná s ostatními vedoucími představiteli EU o kandidatuře Maria Draghiho.

Francouzský prezident Emmanuel Macron jedná s vedoucími představiteli EU o nalezení náhrady za Ursulu von der Leyen v čele Evropské komise, uvedla agentura Bloomberg.

Macron, který před pěti lety sehrál důležitou roli při zvolení Ursuly von der Leyen do čela Evropské komise (EK), nyní jedná s vedoucími představiteli EU o nalezení jiného kandidáta na tento post.

Do voleb do Evropského parlamentu zbývají necelé dva měsíce a Macron jednal s předsedy vlád EU, včetně italské premiérky Giorgie Meloni, o možnosti, že by na klíčový post v EU byl zvolen bývalý prezident Evropské centrální banky (ECB) Mario Draghi.

Ursula von der Leyen nyní bojuje s nespokojeností některých členských států unie kvůli způsobu, jakým v uplynulých pěti letech vedla EK, zejména v oblasti obchodních jednání, změny klimatu a vztahů s USA, píše deník Yahoo.

Poté, co obyvatelé 27 zemí Evropské unie zvolí 720 europoslanců, začnou mezistranická jednání, jejichž výsledkem bude určení klíčových kandidátů na posty šéfů Evropské rady, Evropské služby pro vnější činnost a Evropské komise.

Připomeňme, že Evropská komise je hlavním výkonným orgánem EU, který odpovídá za tvorbu právních předpisů a politických programů a také provádí rozhodnutí Evropského parlamentu a Rady EU.

Předseda („prezident“) Komise je volen v souladu s článkem 17 Smlouvy o Evropské unii.

Zdroj: Bloomberg, Yahoo