Lukašenkovým záložním plánem může být útěk do Číny, domnívá se běloruský opozičník

Přidat na Seznam.cz

Podle běloruského opozičního politika hledá diktátor Alexandr Lukašenko východisko, jak uniknout z nepříjemné situace, v níž se ocitl po ruském útoku na Ukrajinu. Jednou z jeho možností je požádat Čínu o ochranu.

Ačkoli se Bělorusko do ruské agrese na Ukrajině zatím oficiálně nezapojilo, běloruský diktátor Alexandr Lukašenko vpustil ruské jednotky na území své země a dovolil jim rozmístit se na hranicích s Ukrajinou. Lukašenko se však zřejmě začíná důsledků své podpory Rusku a Putinovi obávat.

Běloruský opoziční politik Pavel Latuško v rozhovoru pro ukrajinský server Gordonua upozornil na změny v prezidentově chování a na jeho vzrůstající strach o vlastní bezpečnost i bezpečnost nejbližší rodiny. Domnívá se, že Lukašenko hledá záložní plán, jak ze situace ven, aby neskončil jako bývalý srbský prezident Slobodan Miloševič. Jednou z možností může být prosba vyslaná směrem k Číně, aby diktátorovi poskytla bezpečnostní záruky nebo rovnou bezpečný azyl.

Pavel Latuško je bývalý diplomat, který působil jako velvyslanec v Polsku, Portugalsku, Francii a Španělsku. Po kontroverzních prezidentských volbách v roce 2020 odešel do polského exilu, odkud působí jako jeden z lídrů běloruské opozice.

Jak píše polský list Onet, šéf ukrajinské vojenské rozvědky Kyrylo Budanov měl v rozhovoru s Natalií Mosejčukovou prohlásit, že Bělorusko se v otázce otevřeného vstupu do rusko-ukrajinské války bude ohlížet především na Peking.

Latuško k Budanovovým slovům poznamenal, že Lukašenko začal pochybovat o platnosti spojenectví s Ruskem. Tlak, který na něj Rusko vyvíjí, se snaží vyvážit strategickým partnerstvím s Čínou. V případě potřeby se proto zřejmě obrátí právě na Čínu, aby ukázal, že má na východě silného spojence.

Latuška se také domnívá, že Čína by teoreticky mohla Lukašenka odradit od další podpory Ruska, čímž by možná pomohla ukončit válku.

Zdroj: Gordonua, Onet