Lidé v Marrákeši už spí druhou noc pod širým nebem

Přidat na Seznam.cz

Maroko – Rodiny v Marrákeši, který leží asi 70 km severovýchodně od epicentra, se v neděli v ranních hodinách tísnily pod širým nebem a strávily druhou noc na ulici, protože se obávali, že zemětřesení, které si vyžádalo více než 2 000 obětí, mohlo poškodit jejich domovy nebo že by je v příštích hodinách či dnech mohl zničit následný otřes, píše deník Thenationalnews.

Zemětřesení o síle 6,8 stupně Richterovy škály, které udeřilo v pátek pozdě večer, bylo v Maroku nejsmrtelnější za posledních šest desetiletí. Podle americké geologické služby US Geological Survey bylo také nejsilnějším, které zasáhlo oblast kolem starobylého města Marrákeš za posledních sto let.

Podle marockých úřadů bylo dosud evidováno 2 012 mrtvých a 1 404 dalších těžce zraněných, ale očekává se, že počet obětí ještě vzroste, protože záchranáři prohledávají trosky zřícených domů v odlehlých oblastech pohoří Vysoký Atlas.

V historickém Marrákeši, největším městě poblíž centra zemětřesení a hlavním turistickém lákadle, strávilo mnoho rodin sobotní noc pod širým nebem, protože úřady varovaly obyvatele, aby věnovali zvýšenou pozornost následným otřesům.

Lidé se drželi dál od poškozených budov v těsně sevřeném středověkém centru města i od okolních hradeb z červené hlíny, jejichž části se rozpadly.

V parku Oliveraie v centru Marrákeše spaly stovky lidí, včetně dětí a starších lidí, na dekách a provizorních matracích. Rodiny se k sobě tiskly a snažily se odpočinout si po šoku a panice z předchozí noci.

Někteří si přinesli tašky s oblečením a jídlem a připravovali se na možný delší pobyt mimo své domovy.

Marocký král Mohammed VI. vydal pokyn ke zřízení komise pro humanitární pomoc, která má postiženým zajistit péči, ubytování a potraviny. Vlajky po celém městě vlají na půl žerdi u příležitosti třídenního státního smutku, který vyhlásila monarchie, uvádí server CNN.

Na marrákešském letišti spaly na podlaze v hlavním terminálu desítky turistů, kteří čekali na odlet. Lety do a z turistického centra fungovaly většinou normálně.

Zdroj: Thenationalnews, CNN