Lépe už bylo. Češi nadále chudnou a konec v nedohlednu

Přidat na Seznam.cz

Podle Českého statistického úřadu jsme zase o něco chudší. Jak ukazují poslední data, reálná mzda klesla téměř o 10 procent. Za peníze, které vyděláme, koupíme o desetinu méně než v předchozím období tří měsíců. Inflace je stále rekordní, bydlení téměř nedostupné a lidé už neví, kde ušetřit.

Sešup v životní úrovni pokračuje již od loňského roku. Sice došlo ke zvýšení mezd zaměstnanců o 6,1 procenta, ale inflace 17,6 procent zůstává v rekordních výšinách. A byť je aktuálně průměrná mzda 35 000 korun, 2/3 lidí na ni ani nedosáhne.

Kdo šetří, má za tři. Ale ne v dnešní době

Nezbývá než šetřit, i když řada lidí už neví, na čem. Podle generálního ředitele společnosti Up Česká republika Stéphana Nicolettiho, donutil pokles reálných mezd už tři čtvrtiny zaměstnanců k výraznému omezení některých výdajů. „Vzhledem k současné situaci se podle našich dat největší úspory týkají dovolené, stravování v restauracích, kultury, ale také třeba sportovních aktivit. Obecně platí, že lidé šetří omezením nákupů lepších či kvalitnějších produktů nebo služeb, stejně jako značkových výrobků,“ uvedl pro web HN. Což se projevuje v tržbách maloobchodníků, které klesly meziročně podle ČSÚ o 9,4 procent.

„Teď mi zvýšily zálohy na služby ze 6000 korun na 12 000 korun,“ říká pro web Pravda24 Iva z Prahy. Je sama se dvěma dětmi a byť pracuje, výplata už skoro nestačí náklady na živobytí pokrýt. „Nevím, z čeho to zaplatím, šetříme na všem. Potraviny kupuji ve slevě, děti už raději nikam neberu a víkendy trávíme doma, když je hezky, jdeme aspoň do parku. Že bych jim třeba letos zaplatila alespoň lyžařský tábor, vůbec neuvažuji,“ dodává matka samoživitelka. A i když ji (a jejím dětem) po zaplacení účtů na měsíc zbývá jen necelých 8 tisíc korun, ještě patří mezi ty šťastnější, protože bydlí ve vlastním bytě po rodičích.

Nájmy skáčou až o 30 procent nahoru

Pro ty, co mají hypotéku a bude jim končit fixace, je situace ještě komplikovanější. Po dlouhých měsících růstu úrokové sazby hypoték mírně – spíš symbolicky – klesly, stále jsou však ve srovnání s loňským rokem dvojnásobné. Nyní se pohybují okolo 6 procent a lepší časy lze očekávat až někdy kolem roku 2024. Podle Tomáše Rusňáka, hypotečního specialisty, je téma cenotvorby je ale složitější. „A tak nechci zabíhat do detailů. Pod čtyři procenta se podle mě dostaneme až v roce 2024. Rád bych se ale pletl a zažil nižší sazby už v roce příštím,“ sdělil Rusňák pro Finmag.

Podobně chmurná je situace pro lidi v nájmu, zejména v hlavním v městě. Růst nájmů v Praze se počítá v tisících, přeskakuje i 30 %. A zdaleka nekončí, píše Echo24. Zatímco v listopadu 2021 se pohybovala cena kolem 17 tisíc korun, v září letošního roku to bylo už téměř 21 tisíc a v listopadu přes 23 tisíc korun. Na Praze 8 pak například v průměru všech nájmů ukazuje statistika meziroční nárůst o 46 %.

Zdroj: Redakce, ČSÚ, Finmag, Echo24, Hospodářské noviny