Lékárníci bijí na poplach: Automaty na léky vás mohou dostat do smrtelného nebezpečí. Čtěte, proč
Automaty na léky by mohly zásadně změnit způsob jejich prodeje i dostupnosti. Zatímco v některých státech se s nimi pacienti již běžně setkávají, u nás tento způsob prodeje léků neprošel. Dle českých odborníků s sebou tyto automaty nesou značná rizika, která mohou negativně ovlivnit zdraví uživatelů.
Snaha o snazší distribuci volně prodejných léků i modernizaci v této oblasti přináší na některé trhy automaty na léky. V těch si zakoupíte léky podobně, jako například čokoládovou tyčinku v automatech s pochutinami. Lékárníci a lékaři se ale s tímto nápadem příliš neztotožňují a varují, že prodej léků bez předchozí rady s odborníkem je potenciálně nebezpečný.
Česko o automatech jednalo, návrh ale neprošel
V roce 2023 byl předložen návrh, který měl umožnit zavedení automatů na léky. Tato zařízení by umožnila pacientům koupit některé druhy léků bez nutnosti osobního kontaktu s lékárníkem. Cílem bylo zjednodušení a zrychlení distribuce léků – předpokládalo se však, že dostupné budou především základní volně prodejné léky jako je paracetamol, ibuprofen, nebo některé léky proti nachlazení.
Tento návrh byl podpořen částí veřejnosti i samotnými distributory léků, setkal se však s tvrdým odporem ze strany odborné veřejnosti, včetně samotných lékárníků, lékařů a dalších zdravotních odborníků.
Jedním z hlavních důvodů, proč návrh neprošel, je obava o bezpečnost pacientů. Lékárníci varují, že automatizovaný výdej léků může vést k různým chybám při výběru konkrétního léku, účinné složky a dávkování. Zásadní problém je také v kontraindikacích s jinými léky, které pacienti již užívají. Automat dostatečně nezohlední celkovou anamnézu a užívání dalších preparátů, což může vést k závažným zdravotním následkům.
Kritici také vyzdvihují důležitost poradenské a edukativní role lékarníka. Ten nejenže vybere správný typ léku, ale poskytne erudované informace o jeho užívání, vedlejších účincích, možných rizicích a podobně. Možné také je, že pacient zadá špatné údaje a automat mu vybere zcela nevhodný lék. Lidský faktor je v tomto případě zkrátka nezastupitelný.

Rizikem je i zneužívání některých léčiv
Kromě možných zdravotních rizik je zde ještě jeden problém, kterým je zneužívání některých druhů léků. Mezi rizikové skupiny patří především lidé závislí na návykových látkách. Sem mohou patřit například některé druhy léků proti bolesti, ale i obyčejné sirupy proti kašli nebo spreje proti ucpanému nosu.
S prodejem některých léků proti horečce se pojí také samotná výroba návykových látek. Množství vydaných balení těchto léků by nebylo snadné kontrolovat – i kdyby byl výdej balení omezen na určitý počet, nabízela by se stále možnost využít další automaty na léky.
V některých zemích však automaty na výdej léků fungují. Například ve Švýcarsku je však nabídka omezená na základní sortiment a provozování těchto automatů podléhá silným regulacím. Naopak v Německu, Japonsku nebo USA se tato zařízení stále setkávají s kritikou, protože zde dochází právě ke zneužívání některých léčiv nebo ke kontraindikacím, na které není pacient upozorněn.

Dočkáme se konceptu automatů na léky v Česku?
I přes současné odmítnutí návrhu není vyloučeno, že se v budoucnu s automatizovaným výdejem některých léků nesetkáme. Již dnes je totiž možné zakoupit volně dostupné léky v drogeriích nebo na některých čerpacích stanicích a ani zde personál neposkytuje základní poučení k jejich užívání.
Automaty by usnadnily život například starším lidem nebo matkám s malými dětmi žijícím na vesnicích, kde se nenachází lékárna a i pro základní léčiva je nutné dojíždět do nejbližšího města. Usnadnila by se také distribuce léčiv, nicméně je zřejmé, že určitá regulace a stanovení pevně daných pravidel budou pro zavedení tohoto systému nezbytné.
Zdroje: iDnes.cz, Pravniprostor.cz, Nasezdravotnictvi.cz, Lidovky.cz