Lékaři našli nečekané spojence proti horečce dengue, kterou přenášejí komáři: samotné komáry

Přidat na Seznam.cz

Mezinárodní organizace Lékaři bez hranic testuje v Hondurasu novou metodu boje s nemocí dengue. Někteří komáři totiž v sobě přirozeně nesou bakterii jménem Wolbachia, která brání v přenosu horečky dengue a dalších onemocnění. Kvůli klimatické změně počet nakažených neustále roste, píše v tiskové zprávě mezinárodní organizace Lékaři bez hranic.

V Hondurasu se Lékaři bez hranic potýkají s touto nebezpečnou nemocí už více než 20 let. Stále neexistuje žádný konkrétní lék ani vakcíny, které by sloužily jako účinná prevence před infekcí, a jenom v Hondurasu je každý rok ohlášeno více než 10 000 infikovaných. 

Skupina lékařů proto zkusila něco nového. Někteří komáři v sobě přirozeně nesou bakterii jménem Wolbachia, která brání v přenosu horečky dengue a dalších onemocnění. V laboratoři chovají komáří vajíčka, která se touto bakterií „naočkují“, a když komáři dospějí, vypouští je ven. Ti se pak páří s místními komáry a zajišťují tak, že se líhnou další generace, které už nemoci neroznášejí.

Metoda šetrná k lidem i k životnímu prostředí

Díky této metodě není třeba používat žádné insekticidy. Další výhodou této aktivity je, že se nemusí opakovat každý rok. Do její implementace jsou zapojeny i místní komunity, které lékařům pomáhají připravovat a monitorovat jednotlivé kroky vypuštění komárů na svobodu.

Světová zdravotnická organizace uznala, že metoda Wolbachia prokazatelně účinkuje proti horečce dengue, a bude podporovat její rozšíření do dalších oblastí. Nejlepší zprávou je, že tam, kde už se metoda uplatňuje, se snížil počet nakažených horečkou dengue o neuvěřitelných 94 %!

Zdroj: Lékaři bez hranic/Medecins sans frontieres, MSF-Youtube