Kyjev: Získaná území na jižní frontě mohou otevřít cestu Ukrajinců na Krym

Přidat na Seznam.cz

Ukrajinské vojenské jednotky v nedávné době získaly území na jižní frontě. Tato skutečnost by podle ukrajinského ministra zahraničí Dmytra Kuleby mohla otevřít cestu k zatlačení Rusů zpět na Krym. Informaci přinesl server BBC.

Ukrajinští představitelé oznámili, že by k zatlačení Rusů zpět na Krym mohlo dojít poté, co armáda osvobodila strategicky důležitou obec Robotyně v Záporožské oblasti. Ruská armáda však tvrdí, že stále drží nadvládu nad tímto územím. Tato tvrzení nebyla zatím nezávisle ověřena.

Ukrajina usiluje o přerušení pozemního koridoru na Krym, kterého se Rusko zmocnilo v roce 2014. Tím by Kyjev rozdělil na dvě části území, které Rusko okupuje na jihu Ukrajiny, což by Moskvě zkomplikovalo zásobovací trasy.

V projevu na nedávném setkání velvyslanců v Paříži Kuleba řekl následující. „Poté, co jsme se opevnili poblíž Robotyně, otevíráme si cestu k Tokmaku a nakonec k Melitopolu a administrativní hranici s Krymem.“

Ruskem obsazená města Tokmak a Melitopol jsou pro Rusko klíčovými vojenskými a logistickými uzly. Kuleba ve svém projevu zdůraznil, že ukrajinská protiofenzíva – zahájená počátkem června – pokračuje, ale připustil, že jde o nesmírně obtížný úkol.

Ukrajina tvrdí, že pronikla do první z ruských obranných linií u Robotyně, a její jednotky se nyní snaží postupovat dále na jih, aby se dostaly na dostřel všech Ruskem obsazených měst na pobřeží Azovského moře. Informace o získání Robotyně přinesl také sever LeMonde.

Zdroj: BBC, LeMonde.fr