Kybernetické útoky na technologické giganty vedl autistický mladík z Oxfordu, bude odsouzen

Přidat na Seznam.cz

Osmnáctiletý Arion Kurtaj byl klíčovým členem kybernetického gangu Lapsus, který vedl útoky na nadnárodní společnost Uber, Nvidia či Rockstar Games. Informoval o tom sever BBC.

Případem se zabýval londýnský soud a rozhodl o tom, že osmnáctiletý Arion Kurtaj, osmnáctiletý mladík z Oxfordu, byl součástí skupiny Lapsus, která je zodpovědná za kybernetické útoky na velké technologické firmy.

Soudce vyslechl mladíka, který patřil mezi přední členy gangu. Jeho počínání šokovalo svět kybernetické bezpečnosti.

Celý případ je specifický a pro soudce neobvyklý, protože mladík je autista a psychiatři ho dlouhou dobu považovali za nezpůsobilého stanout před soudem, aby mohl vypovídat.

Podle dostupných informací pochází členové gangu z Velké Británie a mají spolupracovníky i na druhé straně světa, v Brazílii. Šikovní hackeři se podle soudu dostali do interních systémů společností Microsoft či Revolut. K tomu podle soudu používal podvodné triky i hackerství.

Své činy skupina pravidelně oslavovala na sociálních sítích a veřejně se vysmívala poškozeným. Díky hackerskému útoku pronikli členové gangu do interních serverů Nvidia, která například vyrábí čipy pro chatboty s umělou inteligencí. Ukradli citlivá a cenná data a požadovali výkupné za nezveřejněné další části dat.

Kurtaj pomáhal útočit na servery společností Revolut, Uber či Rockstar Games. Získával citlivé údaje a další neveřejné informace.

Soud se zabýval činy, které Lapsus prováděl v letech 2021 a 2022. Dalším předním členem skupiny byl sedmnáctiletý mladík, rovněž autista. Vzhledem k věku zůstalo jeho jméno utajené, uvedl server Oxford Mail.

Oba mladíci budou odsouzeni později, délka trestu zatím není zřejmá. Další členové gangu zůstávají na svobodě. Aktuálně není ani jasné, jakou škodu skupina způsobila, žádná z poškozených společností se veřejně nepřiznala o kolik prostředků přišla.

Zdroje: BBC, Oxford Mail