Kvíz o českých filmech: Poznáte slavné české hlášky? Pro všechny nad 50 hračka, mladší si neškrtnou
Na českých obrazovkách se každoročně objevuje spousta nových filmů. Pojďte s námi zavzpomínat pár desítek let zpátky. Na komedie a filmy, o kterých toho dnešní mládež již mnoho neví.
Jedním z velmi úspěšných herců, který se proslavil mnoha komediálními rolemi nejen v československých filmech, byl Jiří Sovák. Ten se narodil v roce 1920. Protože žil ve spořádané rodině, na přání otce a po jeho vzoru se vyučil číšníkem. Tomuto zaměstnání se následně pár let věnoval. Ve volném čase jej to ale táhlo k divadlu.
Jiří Sovák měl na své role velké štěstí
Svého divadelního zájmu se nechtěl vzdát. A tak hrál v Divadle práce a přivydělával si jako pomocní dělník. Ve 21 letech začal studovat pražskou konzervatoř. Po večerech vystupoval v divadle, přes den studoval a pracoval jako skladník. Jeho první velké divadelní působení bylo v Horáckém divadle Jihlava. Největší pomoc v divadelní a filmové branži získal od režiséra E. F. Buriana. Ten mu na začátcích pomohl se získáním zásadních rolí.
Za dobu své kariéry se objevil v desítkách filmů a stovkách divadelních rolí. V Národním divadle hrál například v hrách Naši furianti nebo Mnoho povyku pro nic. Mezi jeho nejvýznamnější filmové role patří ty ve filmech Což takhle dát si špenát, Zabil jsem Einsteina, pánové, Pane, vy jste vdova! nebo Marečku, podejte mi pero!.

Film, který je každoročně několikrát reprízován
V poslední zmiňované komedii Marečku, podejte mi pero! si Sovák zahrál se svým synem Jiřím Schmitzerem. Filmová komedie natočená v roce 1976 je dodnes pravidelně reprízována. O scénář se postarala známá dvojice Ladislav Smoljak a Zdeněk Svěrák. Režisérem byl Oldřich Lipský.
Ve filmu vypovídajícím o životě staršího muže, který se kvůli udržení v zaměstnání musí účastnit večerní školy, se objevilo mnoho hereckých hvězd. V hlavní roli mistra Kroupy exceloval Jiří Sovák. Spolužačkou Evou Týfovou byla Iva Janžurová. Manželku hlavní postavy si zahrála Míla Myslíková, třídního učitele Josef Abrhám. Ve filmu se objevila i Jaroslava Obermaierová, Zdeněk Svěrák, Ladislav Smoljak nebo Taťjana Medvecká.
Ve filmovém snímku, při jehož sledování se prakticky po celý čas smějete, zaznělo mnoho vtipných komentářů a hlášek. Jmenovat můžeme například „Hliník se odstěhoval do Humpolce.“, „Hujer, metelesku blesku.“ či „Pane učiteli, bude zvonit.“. Pokud jste tento film nikdy nebo dlouhá léta neviděli, rozhodně si připomeňte, jaký skvost má naše česká kinematografie v archivu.
Na konci minulého století vznikaly desítky komediálních filmů. Ty se po dobu své existence staly více než úspěšnými. Zavzpomínat na nejznámější hlášky můžete v našem kvízu.

Hodnocení výsledků:
100 – 80 %: České filmy znáte jak své boty. Skvělá práce.
79 – 50 %: I když neznáte úplně všechny hlášky, za svůj výsledek se rozhodně nemusíte stydět.
49 – 20 %: Vypadá to, že vám české filmy nic moc neříkají. Zkuste si nějaký pustit, budete překvapeni jeho kvalitou.
19 – 0 %: Tento kvíz pro vás nedopadl vůbec dobře. Zapněte televizi a zhlédněte reprízu nějaké české komedie.
Zdroje: Meteleskublesku, Kinobox, Novinky