Kuřáci mají problém. Francie zakazuje jednorázové cigarety. V Česku končí nahřívaný tabák

Přidat na Seznam.cz

Francie se chystá zakázat jednorázové elektronické cigarety. Důvodem je nebezpečí, které představují pro životní prostředí a veřejné zdraví. V nedávném rozhovoru pro rozhlasovou stanici RTL premiérka Élisabeth Borneová uvedla, že toto opatření je součástí nového protikuřáckého plánu, který připravuje vláda. Podle organizátorů kampaně by měl vstoupit v platnost do konce roku, uvedl server BBC.

Podobné zákazy vyhlásilo několik dalších evropských zemí, včetně Německa, Belgie a Irska. Také Velká Británie prý o jednom uvažuje.

Jednorázové vapky, které se prodávají v trafikách, stojí ve Francii přibližně 9 eur, tedy 220 korun, což je méně než krabička 20 cigaret. Předpokládá se, že nabízejí přibližně 600 šluků, což zhruba odpovídá 40 cigaretám.

Francouzská Národní lékařská akademie je označila za „obzvláště záludnou past na děti a mladistvé“. Podle premiérky vytvářejí reflex, gesto, na které si děti zvyknou, a nakonec je to táhne k tabáku.

K zakázání jednorázových cigaret Česká republika zatím nepřistoupila, nicméně jistá omezení začnou platit. Česko schválilo konec nahřívaného tabáku s příchutěmi. Prodej ochuceného nahřívaného tabáku v Česku skončí nejpozději 23. října.

Zdroje: BBC, TN.cz