Kim navštívil největší ruský závod na výrobu stíhacích letadel

Přidat na Seznam.cz

Severokorejský vůdce Kim Čong-un v pokračuje ve své několikadenní cestě po Rusku. Podle zpráv CNN navštívil Komsomolsk na Amuru, kde se nachází závod na výrobu ruských stíhacích letadel. Obě strany také uvedly, že uvažují o možné vojenské spolupráci.

Komsomolský letecký závod Jurije Gagarina je největší fabrikou v zemi. Vyvíjí se zde a vyrábí bojové letouny typu SU-35S a SU-57. Jak informovala RIA Novosti, Kim si prohlédl i vnitřek stíhaček.
Očekává se, že severokorejský vůdce rovněž odcestuje do přístavního města Vladivostok, kde si prohlédne vojenské kapacity ruské tichomořské flotily, jak uvedl ruský prezident Vladimir Putin pro státní zpravodajskou agenturu Rossija 1.

Prohlídka klíčových míst na Dálném východě se uskutečňuje poté, co Putin prohlásil, že Rusko zvažuje a projednává určitou vojenskou spolupráci se Severní Koreou, a to po summitu, na němž Kim podle všeho podpořil válku Moskvy na Ukrajině.

Nynější setkávání obou vůdců naznačuje sbližování obou zemí, které čelí mezinárodní izolaci – Moskva kvůli invazi na Ukrajinu a Pchjongjang kvůli svému programu jaderných zbraní a balistických raket.
Kreml ve čtvrtek uvedl, že Putin přijal Kimovo pozvání k návštěvě Severní Koreje a že podle mluvčího Dmitrije Peskova zemi v říjnu navštíví také ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Na otázku, zda oba lídři během rozhovorů diskutovali o vojenské a technické spolupráci, Peskov odpověděl, že se jedná o „citlivou oblast spolupráce“, a zopakoval, že Moskva je odhodlána dále rozvíjet vztahy s Pchjongjangem.

Západní země nesou poslední aktivity Ruska a Severní Koreje značně nelibě. V týdnech před summitem američtí představitelé varovali, že Rusko a Severní Korea „aktivně postupují“ v potenciální zbrojní dohodě, v jejímž rámci by Pchjongjang mohl Moskvě poskytnout zbraně, které by mohla použít ve své skomírající válce na Ukrajině výměnou za sankcionovanou technologii balistických raket.

Zdroj: CNN, RIA Novosti