Kim Čong-un navštíví Putina kvůli jednání o zbraních. Kim má jet obrněným vlakem

Přidat na Seznam.cz

Severokorejský vůdce Kim Čong-un plánuje tento měsíc odcestovat do Ruska a setkat se s prezidentem Vladimirem Putinem. Oba představitelé budou jednat o možnosti, že by Severní Korea poskytla Moskvě zbraně na podporu války na Ukrajině.

Přesné místo plánovaného setkání zatím není jasné. Severní Korea ani Rusko tuto zprávu bezprostředně neokomentovaly. Zdroje deníku New York Times sdělily, že Kim s největší pravděpodobností pojede obrněným vlakem.

Možné setkání přichází poté, co Bílý dům uvedl, že má nové informace o tom, že jednání o zbraních mezi oběma zeměmi „aktivně postupují“. Mluvčí Rady národní bezpečnosti John Kirby uvedl, že ruský ministr obrany Sergej Šojgu se během nedávné návštěvy Severní Koreje snažil přesvědčit Pchjongjang, aby prodal Rusku dělostřeleckou munici.

Mezi zbraněmi, které byly na setkání vystaveny, byla i mezikontinentální balistická raketa Hwasong, která je považována za první mezikontinentální raketu země používající pevné pohonné látky. Bylo to poprvé od pandemie covidu, kdy Kim otevřel dveře země zahraničním hostům.

Putin a Kim si od té doby vyměnili dopisy, v nichž se zavázali k prohloubení vzájemné spolupráce.

„Naléhavě vyzýváme KLDR, aby ukončila jednání o zbraních s Ruskem a dodržovala veřejné závazky, které Pchjongjang přijal, že nebude dodávat ani prodávat zbraně Rusku,“ uvedl mluvčí USA Kirby. Varoval, že pokud bude Severní Korea dodávat zbraně Rusku, USA podniknou kroky, včetně uvalení sankcí.

Ve Washingtonu i v Soulu panují obavy, co by Severní Korea získala výměnou za takovou dohodu, která by mohla vyústit v posílení vojenské spolupráce mezi oběma zeměmi v Asii.

V pondělí jihokorejská zpravodajská služba informovala, že Šojgu navrhl, aby Rusko, Čína a Severní Korea uspořádaly společná námořní cvičení, podobná těm, která provádějí USA, Jižní Korea a Japonsko. Další obavou je, že by Rusko mohlo v budoucnu dodávat Severní Koreji zbraně v době, kdy je Pchjongjang nejvíce potřebuje.

Ještě znepokojivější je, že Kim Čong-un může požádat Putina o poskytnutí pokročilé zbrojní technologie nebo znalostí, které by mu pomohly dosáhnout průlomu v jeho jaderném zbrojním programu.

Dohoda však může být nakonec spíše transakční než strategická. Rusko zatím potřebuje zbraně a Severní Korea, na kterou se vztahují sankce, potřebuje peníze a potraviny, píše BBC.

Koncem minulého měsíce odcestoval do Vladivostoku a Moskvy předsunutý tým severokorejských představitelů. Podle toho by se plánované setkání mohlo uskutečnit právě tam.

Pchjongjang i Moskva již dříve popřely, že by Sever dodával Rusku zbraně pro použití ve válce na Ukrajině.

Zdroj: BBC, NewYorkTimes