Katastrofa pro Putina: Rusko ztrácí vliv ve Střední Asii. Arménský premiér smetl spojenecký dekret ze stolu

Přidat na Seznam.cz

V Arménii se konal významný summit lídrů Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (CSTO). Jedná se o vojenskou alianci států bývalého Sovětského svazu vedenou Ruskem. Sjezd skončil neúspěchem pro Kreml – arménský premiér Nikol Pašinjan odmítl smlouvu podepsat, informoval arménský server CivilNet.

Pašinjan řekl, že se rozhodl smlouvu nepodepsat, protože neobsahovala „jasné politické hodnocení“ odsuzující vpády Ázerbájdžánu na arménské území v květnu a listopadu loňského roku a v září letošního roku, informoval arménský server Azatutyun.

Dva z klíčových požadavků Jerevanu na summitu byly, aby CSTO poslala Arménii vojenskou pomoc a odsoudila ázerbájdžánské útoky. Běloruský prezident Alexandr Lukašenko uvedl, že arménští vyjednavači navrhli doplnit deklaraci o dva body, ale oni se rozhodli proti jejich přijetí.

Záležitost blíže nespecifikoval, i když vyjádřil optimismus ohledně vyhlídky Arménie a Ázerbájdžánu na dosažení mírové dohody, která vyjednavačům uniká již více než tři desetiletí.

My máme pomoci vám, ale vy nám ne?

Ve svém úvodním projevu na summitu Pašinjan označil apatii aliance vůči vpádu Ázerbájdžánu za smutnou a uvedl, že to značně poškozuje pověst Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (CSTO) a vyvolává zásadní otázky ohledně toho, zda je vůbec aliance efektivní.

Stručně řečeno – Rusko by rádo chtělo Arménii jako spojence, nechce však Arméncům pomáhat, nebo se jakkoli míchat do sporů mezi Ázerbájdžánem a Arménií.

Během útoku ázerbájdžánských sil na tři desítky arménských obcí v září se Arménie oficiálně obrátila na CSTO s žádostí o pomoc. Aliance se k nim však otočila zády a navzdory smluvním závazkům odmítla vyslat vojenskou pomoc. Na místo vyslala vyšetřovací misi, ale až poté, co Spojené státy zprostředkovaly příměří.

I Putin se musel zvednout a přijet

Po skončení summitu se Pašinjan setkal mezi čtyřma očima s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, který stejně jako Lukašenko vyjádřil optimismus ohledně šancí Arménie a Ázerbájdžánu na uzavření mírové dohody.

„Samozřejmě nikdy není možné, nebo jen velmi zřídka, dosáhnout dohody ve všech otázkách, ale celkově byla naše práce velmi intenzivní a užitečná,“ řekl Putin s odkazem na Pašinjanovo odmítnutí podepsat deklaraci CSTO.

Byla to jedna z velice vzácných zahraničních cest, které Putin od začátku války na Ukrajině podnikl. Byla to také Putinova první návštěva Arménie od války v Karabachu před dvěma lety. To naznačuje, že se Rusko bez Arménie neobejde.

Zdroj: CivilNet, Azatutyun, redakce