Karel Havlíček o emisních povolenkách pro domácnosti: „Sehráli jsme roli užitečných idiotů pro EU.“

Přidat na Seznam.cz

Jako by těch špatných zpráv nebylo dost, vypadá to, že si od roku 2027 některé české domácnosti opět sáhnou hlouběji do peněženky. Majitelé bytů, domků, kde topí například uhlím nebo aut se spalovacími motory, budou platit emisní poplatky.

„Neskutečné. České předsednictví právě prosadilo v EU rozšíření emisních povolenek i na domácnosti. Majitelé bytů, domků nebo aut na spalovací motory budou rovněž platit za emise. Kabinet Petra Fialy tak sehrál ve finále řízení EU roli užitečného idiota,“ píše na svém twitterovém účtu poslanec za ANO a místopředseda sněmovny Karel Havlíček.

Povolenky i pro domácnosti

Jak informoval iRozhlas, Evropská unie se v neděli nad ránem předběžně dohodla na zpřísnění a rozšíření fungování trhu s emisními povolenkami. Přihlásila se tím k ústřednímu bodu své Zelené dohody pro Evropu, jejímž cílem je učinit unijní ekonomiku do poloviny století uhlíkově neutrální. Má se jednat o jeden z hlavních nástrojů na ochranu klimatu.

Emisní povolenky se rozšiřují z průmyslu i směrem k obydlím a dopravě. A ani v průmyslu to nezůstane stejné. Ty firmy, které měly povolenky zdarma už takové výhodou moc čerpat nebudou.

Karel Havlíček ve svém vysílání Na rovinu zkritizoval vládu českého premiéra Petra Fialy. Podle poslance se v rámci našeho předsednictví v Radě EU a na náš nátlak rozšíří emisní povolenky. Jestli jezdíte autem na naftu/benzín nebo topíte plynem či uhlím, tak si připlatíte. To, že sociální slabší dostanou příspěvek je podle něj nesmysl. „Je to na hlavu…to, co od daného člověka vybereme, tak mu budeme zase vracet“.

Vyjadřuje se i bývalý minstr životního prostředí Richard Brabec: „EU se dnes pod českým předsednictvím dohodla, že od 2027 se dál výrazně zdraží vytápění budov pevnými palivy, plynem i ceny benzínu a nafty. A uvažuje i o zákazu topení dřevem. No, a to, co EU uspoří na emisích, hravě vypustí třeba Indie nebo Čína. Šílenost,“ uvádí na Twitteru.

Současný ministr životního prostředí Marian Jurečka se proti kritice vymezuje a situaci vidí optimisticky. „Je to dobrá zpráva nejen pro klima, ale hlavně pro skupiny lidí, které jsou změnou klimatu ohroženy nejvíce, tedy nízkopříjmové domácnosti, senioři, malé děti, zemědělci,“ sděluje na Twitteru.

Petr Fiala před časem prohlásil, že Evropská unie je navzdory válce na Ukrajině dál odhodlaná bojovat proti klimatickým změnám, i když konflikt dočasně způsobil větší spotřebu fosilních paliv a negativně ovlivnil snahy snižovat emise. V září roku 2021 napsal, že „protlačení emisních povolenek zlevní energie.“ Budeme tedy doufat, že místo dvou svetrů nebudeme nosit čtyři svetry a fabriky to definitivně nezabalí.

Co jsou emisní povolenky?

Evropské emisní povolenky jsou prostředkem při snižování emisí a jsou klíčové pro dosažení budoucích emisních cílů EU. Držitele jedné povolenky proto opravňuje k vypuštění jedné tuny zmíněných emisí. Emisní povolenky jsou v podstatě daní za znečišťování životního prostředí. Vznikly kvůli hrozbě v podobě oteplování planety a změny klimatu.

Emisní povolenky se staly investičním nástrojem. Na trh tak vstoupily i velké fondy stejně tak jako drobní spekulanti. Kritici proto poukazují na to, že zisk z emisních povolenek, který má zůstat v Evropě a skrze dotace podporovat přechod k zeleným energiím, odtéká mimo hranice Unie, vysvětluje web Forbes.

Zdroj: Redakce, Marian Jurečka, Petr Fiala, Karel Havlíček, Richard Brabec, iRozhlas, Forbes