Kadyrovův syn měl zbít rodáka z Ukrajiny, který v Rusku pálil Korán

Přidat na Seznam.cz

Devatenáctiletý rodák z Ukrajiny, mladík jménem Nikita Zhuravel, který byl zatčen za pálení Koránu v ruském Volgogradu, řekl, že ho ve vyšetřovací vazbě v Grozném zbil 15letý syn šéfa Čečenska, Adam Kadyrov.

Video z pálení koránu ve Volgogradu se na sociálních sítích objevilo 19. května. Za dva dny ruské bezpečnostní složky nahlásily zadržení podezřelého místního obyvatele, ukrajinského rodáka, který se do Volgogradu přestěhoval z anektovaného Krymu a pracoval tam jako rozvozce jídla.

Vyšetřování ruských komisařů pro lidská práva

„V těchto dnech se na sociálních sítích aktivně šířila informace, že Nikita Zhuravel, který byl zatčen v trestním řízení za urážku citů věřících, byl v Čečenské republice zbit. Osobně jsem si s ním promluvil ve vyšetřovací vazbě. 

„Touto problematikou mě také pověřila Taťána Moskalková, komisařka pro lidská práva v Rusku. Během rozhovoru Nikita řekl, že v den setkání s hlavou Čečenské republiky, poté, co Ramzan Achmatovič opustil celu, byl zbit Adamem Kadyrovem,“ řekl Soltaev pro deník Grozny-inform.

Dále poznamenal, že se touto otázkou budou zabývat orgány vnitřních záležitostí Čečenské republiky. Přesné okolnosti incidentu budou jasné po vyšetřování.

Kadyrova rodina a zapojení do války

Loni v říjnu Ramzan Kadyrov tvrdil, že tři z jeho nezletilých synů – Achmat, Eli a Adam, se účastnili nepřátelských akcí na Ukrajině, píše Ukrajinská pravda. Na důkaz svých slov zveřejnil video, na kterém střílí z kulometu a granátometu. V březnu dostali synové hlavy Čečenska odznaky „Za vyznamenání v boji proti terorismu“. V červnu bylo oznámeno, že synové hlavy Čečenska, stejně jako jeho dcery a další rodinní příslušníci absolvují vojenský výcvik. 

Aktivisté za lidská práva označili zapojení Kadyrovových dětí do válečné propagandy za „představení“, jehož cílem je agitovat obyvatele regionu, aby se dobrovolně zapojili do války proti Ukrajině.

Zdroj: Ukrajinská pravda, Grozny-inform