Jsem pracovník pohřební služby a nikdy bych nekoupil tento typ rakve. Lidé netuší, co se s ní děje po pohřbu

Přidat na Seznam.cz

Vybrání správného způsobu posledního rozloučení s našimi milovanými je velmi citlivé a emotivní. Snad každý chce mít jistotu, že jeho navždy spící milovaní budou uloženi do vhodné rakve.

Při plánování posledního rozloučení mají pozůstalí několik možností, jak zvolit vhodný způsob dopřání věčného klidu. Těm, kteří volí pohřbení do rakve, radí odborník, na co si dát pozor při jejím výběru.

Výběr tvrdého dřeva

„Souhlasím s vyjádřením provozovatele pohřebiště, který se vyjadřoval k rakvím z tvrdého dřeva. Na první pohled se může zdát, že uložení zesnulého právě do tvrdé rakve je vhodným způsobem, ale opak může být pravdou.

Praxe jednoznačně prokázala, že uložení tvrdé rakve do země způsobí prodloužení rozkladu. Tvrdé dřevo v zemi vydrží dlouho, což zapříčiní, že se i lidské ostatky rozkládají pomaleji. Může to vyvolat problém, jakmile se rodina pozůstalých rozhodne na stejné místo později uložit další pohřbení.

Každá rakev má stanovenou tlecí dobu. Pokud by se přece jen rodina rozhodla pro tvrdé dřevo, je třeba myslet na hloubku pohřbení. Správnou volbou je zvolit takovou hloubku, aby se v případě opětovného otevření hrobu nenarušil rozklad první rakve. Ve správném případě se novější rakev pohřbí na tu starší a zároveň obě rakve zachovávají podmínky pohřbení, jak nařizuje zákon.

Naopak při pohřbení v hrobce zákon nařizuje použití rakve z tvrdého dřeva se spodní částí ze zinkové vložky. S takovým požadavkem a splněním zákonného ustanovení vám pomůže zajistit pohřební služba a provozovatel pohřebiště.“

Na otázku pozůstalého ohledně výběru rakve z tvrdého dřeva odpověděl ředitel pohřebního ústavu v Praze.

Bíla kytice pokládaná na hrob.
Bílé květy jsou při smutečních obřadech nejčastější volbou. Zdroj: Shutterstock.

Alternativní smuteční obřady

Tíha smutku pozůstalých, která se rozléhá ozvěnou po chladné obřadní síni, není pro každého první volbou posledního rozloučení. Některé pohřební ústavy nabízejí alternativní způsoby, které třeba i odpovídaly koníčkům zemřelého.

  • Rozloučení pod širým nebem

Pohřeb na oblíbeném místě zesnulé osoby, někdy označovaný jako Open air, může být pro vás příjemnější volbou. Pohřební ústavy nabízejí volbu místa ve veřejných i soukromých prostorách. Obřad často lze uspořádat jako rozloučení s rakví, nebo i urnou po kremaci.

  • Rozloučení v domě smutku

Koordinátor ústavu vám může pomoci zorganizovat obřad doma, na zahradě či na jiném pozemku, který odpovídá vašim představám. Poté, co se přítomní rozloučí, je zajištěn odvoz rakve ke kremaci nebo je uspořádán smuteční průvod směřující na vámi zvolený hřbitov, kde je obřad a poslední rozloučení zakončeno.

  • Pohřeb v souladu s přírodou

Některé ústavy nabízejí volbu ekologického pohřbu. Obřad se koná v lese ve vlastnictví ústavu, kde je součástí ceremoniálu zasazení sazenice stromku na ekologickou urnu. O památeční místo se stará ústav či partnerská společnost.

Symbolika smutečních květin

V neposlední řadě je třeba myslet na květiny  jež budou obřad doprovázet. Květiny se při obřadech využívají už od starověku, kdy je například používali k pomazání těla. Postupem času se začaly využívat i jako dekorační předměty, které symbolizovaly úctu a lásku pozůstalé rodiny k nebožtíkovi.

Hřbitov za západu slunce.
Výběr žlutých a růžových květin pro smuteční účely značí jemnost a hravost. Zdroj: Shutterstock.
  • Kytice bílé barvy je jednou z nejčastějších voleb. Jejich symbolika nese skromnost, nevinnost a čest.
  • Žluté květiny se začaly používat, jelikož jde o veselou barvu a mnoho lidí se při spatření žlutých květin pousměje. Při obřadech pomáhá pozůstalým myslet na hezké a veselé vzpomínky.
  • Symbolika růžových květů nese něžnost a jemnost. Často se kombinuje s bílými květy pro rovnováhu. Nejčastěji se volí pro rozloučení s ženami či dětmi.