Jordánsko odvolalo svého velvyslance v Izraeli na protest proti humanitární katastrofě v pásmu Gazy a rostoucímu počtu obětí z řad civilistů

Přidat na Seznam.cz

Jordánsko – Ministr zahraničí Ajmán Safádí řekl vyslanci, aby se vrátil do Ammánu jako výraz odmítavého postoje Jordánska a odsouzení zuřící izraelské války v Gaze, která zabíjí nevinné lidi a způsobuje bezprecedentní humanitární katastrofu, uvádí deník The Times of Israel.

Jordánsko rovněž požádalo izraelské ministerstvo zahraničí, aby velvyslanci Rogelu Rachmanovi, který byl dočasně odvolán do Izraele kvůli bezpečnostním hrozbám v Jordánsku, vzkázalo, aby se do Ammánu nevracel.

Podle prohlášení bude návrat velvyslanců spojen s tím, že Izrael zastaví svou válku v Gaze a zastaví humanitární katastrofu, kterou způsobuje, a všechna svá opatření, která Palestince zbavují práva na potraviny, vodu, léky a práva na bezpečný a stabilní život na jejich národní půdě.

Jordánsko následuje Kolumbii a Chile, které rovněž odvolaly své vyslance ke konzultacím. Bolívie v úterý večer pozastavila veškeré diplomatické styky s Izraelem, které prakticky neexistovaly.

Jordánsko, které na východě sousedí s Izraelem, má od roku 1994 s Tel Avivem křehkou mírovou dohodu, která vrátila přibližně 380 kilometrů jordánského okupovaného území z izraelské kontroly a vyřešila dlouholeté spory o vodu, píše stanice Al Jazeera.

„Celý region je na pokraji pádu do propasti. Je třeba vynaložit veškeré úsilí, abychom se ujistili, že se tam nedostaneme,“ řekl jordánský král Abdulláh II. po setkání s německým kancléřem Olafem Scholzem v Berlíně v druhém týdnu konfliktu.

Jordánská královna Rania prohlásila, že neexistují žádné ověřitelné důkazy o tom, že teroristé Hamásu během masakru 7. října v jižním Izraeli stínali hlavy dětem, přestože jsou k dispozici různé materiály o těchto zvěrstvech. Obvinila také západní představitele z do očí bijícího dvojího metru, protože neodsoudili zabíjení palestinských civilistů Izraelem při jeho pokračujícím bombardování Gazy.

Zdroj: The Times of Israel, Al Jazeera