Jižní Korea ukázala svůj vojenský arzenál na první přehlídce po 10 letech

Přidat na Seznam.cz

Jižní Korea na úterní vojenské přehlídce v Soulu předvedla arzenál nejmodernějších zbraní, a to včetně tanků, raket či dronů. Naposledy se taková akce uskutečnila v roce 2013. Letošní přehlídka proběhla k příležitosti 75. výročí založení ozbrojených sil země.

Jak píše CNN, přehlídka se konala na pozadí rostoucího napětí na Korejském poloostrově, kdy se Jižní Korea sbližuje se Spojenými státy a Japonskem v boji proti hrozbě zrychlujícího se zbrojního programu Severní Koreje.

Akce byla zahájena dopoledne ceremoniálem a vystoupením na letecké základně, kde prezident Jun Sok-jol přednesl projev, v němž varoval Pchjongjang před použitím jaderných zbraní.
„Pokud Severní Korea použije jaderné zbraně, její režim bude ukončen drtivou reakcí aliance (Soul-Washington),“ řekl Jun.

Odpoledne následovala přehlídka s vojáky a vojenskou technikou projíždějící centrem Soulu kolem radnice a historického náměstí Gwanghwamun. Podle ministerstva národní obrany během akce pochodovalo 6700 jihokorejských vojáků a více než 300 amerických vojáků. K vidění bylo přes 340 kusů techniky domácí výroby, a to včetně bezpilotních letounů, tanků a obrněných transportérů, informuje France 24.

Prezident Jižní Koreje již dříve uvedl, že jeho cílem je, aby se Jižní Korea stala jedním ze čtyř největších světových vývozců zbraní (hned po USA, Rusku a Francii). Jihokorejský zbrojní průmysl rychle roste – podle Korejské exportní a importní banky vyvezla Jižní Korea v roce 2021 zbrojní výrobky v hodnotě přes 161 miliard korun.

Zdroj: CNN, France 24