Jeden z průzkumů na Ukrajině uvádí, že skoro 80% Ukrajinců věří, že Zelenskyj je zodpovědný za korupci ve vládě

Přidat na Seznam.cz

Od začátku července 2023 probíhal na Ukrajině průzkum veřejného mínění, který byl vedený nadací „Demokratické iniciativy“ spolu s Kyjevským sociologickým institutem a ze zveřejněných výsledků je patrné, že až 78% dotázaných respondentů si myslí, že prezident Zelenskyj je odpovědný za korupci ve vládě a vojenské správě.

Průzkum, který provedla Nadace Ilko Kučeriva „Demokratické iniciativy“ společně s Kyjevským sociologickým institutem, proběhl metodou tváří v tvář od 3. do 17. července 2023 ve všech regionech Ukrajiny kromě Krymu, Doněcka, Luhanské a Chersonské oblasti, uvádí deník Pravda.

Počet dotázaných respondentů přesahoval více než dva tisíce lidí starších 18 let. Prezidentu Zelenskému v tomto směru nevěří převážně občané starší 60ti let.

Více než polovina dotázaných v měsíci srpnu zároveň nesouhlasila s tím, že by tato kritika nyní mohla destabilizovat Ukrajinu a snižovat důvěru zahraničních partnerů.

Se zveřejněným průzkumem nesouhlasí například někteří poslanci, kteří mají za to, že je průzkum odplatou, když prezident Zelenskyj navrhl ztotožnit korupci za války s velezradou, píše deník Suspilne.

Vládní úředníci na Ukrajině také zpochybňují tento průzkum. Například ministr digitální transformace Mychajlo Fedorov označil průzkum za velmi podivný cílený útok. Nezamlouvaly se mu kladené otázky v průzkumu, pozornost obracel na kontext předchozích otázek a kladl důraz na to, proč průzkum, který byl vedený začátkem července je zveřejněný až nyní.

Dále Fedorov dodal, že on, jako vzdělaný sociolog může uvést, že průzkumy veřejného mínění mohou být mocným nástrojem na manipulaci s lidem a jeho řízení.

Zdroje: Suspilne, Pravda