Jasný vzkaz z rakouského města na seznamu UNESCO. Turisté, nechceme vás tu. Město bojuje proti přílivu turistů

Přidat na Seznam.cz

Většina měst má z přílivu turistů ekonomický užitek a díky turistickému ruchu má část jejich obyvatel práci. Najdou se i města, která proti návštěvníkům vyloženě bojují. Rakouské město Hallstatt patří do druhé kategorie, informoval server BBC.

Rakouské město Hallstatt, které je zapsané na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, bojuje proti přílivu turistů. Podle statistik má město zhruba 700 stálých obyvatel, jenže během hlavní letní sezony jej navštíví denně přes 10 tisíc lidí. Lokálním lidem se tato skutečnost nelíbí.

Obyvatelé požadují omezení denního počtu turistů a zákaz turistických autobusů po 17. hodině. Zatímco cestovní ruch je pro ekonomiku Hallstattu přínosem, někteří místní obyvatelé tvrdí, že návštěvníků je prostě příliš mnoho.

Hallstatt se svými malebnými starými domy na břehu nedotčeného alpského jezera obklopeného skalnatými horami se v posledních letech stal oblíbeným místem turistického ruchu. V roce 2006 se město objevilo v jihokorejském romantickém dramatu, což zvýšilo jeho popularitu v Asii, a o šest let později byla v Číně postavena jeho replika.

Letos v květnu obyvatelé na protest proti hluku a dopravě na nejoblíbenějším místě pro pořizování selfie nakrátko postavili dřevěnou zeď, která bránila výhledu na Alpy. Server New York Post uvedl, že po reakci na sociálních sítích byla odstraněna.

Starosta města tehdy prohlásil, že chce snížit počet autobusů, které Hallstattem projíždějí, o třetinu.

Zdroje: BBC, New York Post