Jaderné zbraně umístěné v Bělorusku by mohly zasáhnout města zemí NATO za pouhé dvě minuty

Přidat na Seznam.cz

Jaderné zbraně, které Vladimir Putin nově rozmístil, by mohly zničit Kyjev a hlavní města NATO za pouhé dvě minuty.

Rakety Iskander byly vyslány do Běloruska, jehož vůdce je blízkým spojencem ruského prezidenta Vladimira Putina, v rámci významné eskalace napětí ve válce na Ukrajině.

Střely s rychlostí Mach 7 by mohly během dvou minut zasáhnout Varšavu a Vilnius, hlavní města zemí NATO Polska a Litvy, informuje deník The Sun. Taktické jaderné zbraně by za tuto dobu mohly zasáhnout také ukrajinské hlavní město Kyjev.

Taktické jaderné zbraně jsou určeny k použití na bojišti, na rozdíl od výkonnějších strategických jaderných zbraní s delším doletem.

Jak uvádí deník NPR, Putin trval na tom, že se jedná o stejný krok, „jaký Spojené státy dělají již desítky let“. „Dohodli jsme se, že budeme dělat totéž – aniž bychom porušili naše závazky, zdůrazňuji, aniž bychom porušili naše mezinárodní závazky o nešíření jaderných zbraní,“ řekl Putin.

Putin dodal, že Rusko umístilo v Bělorusku 10 letadel schopných nést taktické jaderné zbraně. Posádky zahájí výcvik 3. dubna a do 1. července plánuje dokončit výstavbu speciálního skladu taktických jaderných zbraní. Moskva ve skutečnosti nepředá Minsku kontrolu nad zbraněmi.

Jak píše deník The Guardian, Ukrajina uvedla, že usiluje o svolání mimořádného zasedání Rady bezpečnosti OSN, aby čelila ruskému „jadernému vydírání“. Oleksij Danilov, předseda ukrajinské Rady národní bezpečnosti, napsal na Twitteru: „Kreml si vzal Bělorusko jako jaderné rukojmí.“ Vysoce postavený poradce prezidenta Volodymyra Zelenského uvedl, že Putinovo jaderné šavlování vychází z pozice slabosti. „Prohlášením o taktických jaderných zbraních v Bělorusku přiznává, že se bojí prohry a jediné, co může dělat, je strašit taktikou,“ řekl.

Rusko využívá Bělorusko jako nástupní prostor pro vyslání vojsk na Ukrajinu od zahájení invaze 24. února 2002 a Moskva a Minsk udržují úzké vojenské vztahy. Běloruský prezident Alexandr Lukašenko již dlouho nastoloval otázku umístění taktických jaderných zbraní v Bělorusku. Ještě před začátkem války, v listopadu 2021, Lukašenko požadoval, aby mu Rusko předalo jaderné zbraně k rozmístění na jihu a západě země.

Běloruský vůdce zinscenoval referendum o změně ústavy, která by rozmístění umožnila. Poté, co se jeho invaze začala tváří v tvář hrdinnému ukrajinskému odporu nedařit, začal Putin vyvolávat strašidlo použití jaderných zbraní.

Zdroj: The Sun, NPR, The Guardian