Jaderná elektrárna Fukušima: Jižní Korea chce zabránit vypouštění kontaminované vody

Přidat na Seznam.cz

U soudu chce Jižní Korea zabránit Japonsku, aby směřovalo vodu ze zničené jaderné elektrárny Fukušima do moře. Agentura pro atomovou energii to schválila.

Jižní Korea chce využít mezinárodních soudů, aby zabránila Japonsku vypustit do moře více než milion tun kontaminované vody ze zničené jaderné elektrárny Fukušima. Jak oznámil mluvčí jihokorejského prezidenta Moon Jae In, měla by vláda v Soulu prozkoumat příslušné kroky. Moon reaguje na protesty rybářů a ekologických skupin. Japonsko v úterý oznámilo, že po dvou letech filtrování vypustí vodu do moře. Pochází z explodovaných reaktorů jaderné elektrárny ve Fukušimě na severozápadě ostrovního státu.

Na protest již Jižní Korea povolala japonského velvyslance v Soulu. Podle jeho mluvčího Moon označil jako možný soudní řízení Mezinárodního tribunálu pro mořské právo se sídlem v Hamburku. „Nemohu si pomoci, abych řekl, že zde existuje velké znepokojení nad rozhodnutím,“ řekl Moon a zmínil geografickou blízkost Jižní Koreje k Japonsku. Jihokorejské ministerstvo zahraničí uvedlo, že vyjádřilo své obavy vládě USA poté, co vláda USA popsala oznámený krok Japonska jako transparentní a v souladu s globálními bezpečnostními normami.

Dlouhodobé účinky radioaktivního tritia v moři nejsou známy

V březnu 2011 byla jaderná elektrárna Fukušima v Pacifiku krátce po silném zemětřesení zasažena téměř 15 metrů vysokou vlnou tsunami. V důsledku toho selhal chladicí systém elektrárny a došlo k roztavení jádra ve třech ze šesti reaktorů. Okolní místa musela být evakuována – byla to nejhorší jaderná katastrofa od černobylské katastrofy v roce 1986.

Při nehodě unikla radioaktivní chladicí voda. Mísila se s podzemní vodou, která musela být odčerpána a skladována ve velkých nádržích. Podle provozovatele elektrárny Tepco budou tyto nádrže plné na podzim příštího roku. Mezinárodní agentura pro atomovou energii již schválila návrh na vypouštění upravené vody ve Fukušimě.

Podle vlády mají být při úpravě vody redukovány radioaktivní látky na přípustnou úroveň – s výjimkou tritia, které nelze odstranit. Nemělo by to však být nebezpečné, pokud je silně naředěné. Někteří vědci však poukazují na to, že dlouhodobé účinky i malého množství tritia na mořský život nebyly objasněny.