Izraelské rodiny jsou v napětí. Týden po útoku Hamásu nemají zprávy o svých blízkých
Týden po teroristickém útoku Hamásu na Izrael žijí desítky izraelských rodin v trýznivé nejistotě. Izraelské obranné síly (IDF) v pátek uvedly, že informovaly rodiny 120 zajatých osob, ale nezveřejnily žádné bližší informace o jejich osudech. Pojďme se blíže podívat na příběhy několika zajatých Izraelců.
72letá Adina Mošeová byla unesena z kibucu Nir Oz. Její rodina ji naposled viděla, jak odjíždí na motorce, zaklíněná mezi dvěma bojovníky Hamásu. Mošeová vypadala vyděšeně, ale držela hlavu vztyčenou. Fotografie z jejího únosu visí, spolu s desítkami dalších, na zdi HaKirya – vládní a vojenské čtvrti v Tel Avivu.
„Nejdřív jsem se na ni nemohla dívat, protože je to tak šokující, je na tom vidět únosce, kteří zabili jejího manžela a posadili ji na motorku… a ona se ho musí držet, aby nespadla,“ řekla CNN její neteř během shromáždění před HaKirjou.
.@JamesAALongman speaks with Einav Moshe and her son Noam Barda, whose relatives were kidnapped and killed in last weekend's Hamas attacks: "Saturday… is the day that no Israeli will forget." https://t.co/IqAXR2oh5S pic.twitter.com/kcOB4etQvg
— ABC News Live (@ABCNewsLive) October 15, 2023
Romi, dcera Meirav Gonenové, byla unesena z tanečního festivalu Supernova, kde ozbrojenci Hamásu zavraždili nejméně 260 lidí. „Jediné, co nám bylo sděleno, je, že její telefon je v Gaze,“ řekla CNN její matka. „Vím, že byla postřelena. Volala mi, ztrácel se signál a slyšela jsem střelbu kolem ní, jak se blíží k autu, a pak lidi, kteří křičeli arabsky… křičeli, že je naživu a že ji potřebují,“ řekla.
Deník Fox 5 popisuje příběh Mii Schemové. Noční můra její matky Keren začala 7. října rovněž na festivalu Supernova. „Pokaždé, když otevřu oči, myslím, že se z té noční můry probudím,“ řekla matka. „Bohužel je to realita.“ Schemová se festivalu nezúčastnila, ale její dcera ano. Od té doby o ní nebylo slyšet. Od útoku se Schemová zoufale snaží získat informace o tom, co se Mie stalo.
Za účelem poskytování podpory osobám postiženým krizí vzniklo v Tel Avivu Fórum rodin rukojmích a pohřešovaných osob. Fórum sestavilo týmy, které mají za úkol jednat s vládou a lobbovat u zahraničních diplomatů. Má tým pro styk s veřejností, který šíří informace o jednotlivých případech, a skupinu vyjednavačů, kteří se snaží vymyslet strategii, jak dosáhnout propuštění rukojmích.
Zatímco rodiny se většinou soustředí na šíření informací o svých blízkých, mnozí další se stále více zlobí na reakci vlády na krizi. Útok Hamásu ze 7. října byl nejsmrtelnějším útokem palestinských ozbrojenců v 75leté historii Izraele a odhalil ohromující selhání zpravodajských služeb izraelských bezpečnostních složek.