Izrael provedl noční cílený vpád do Gazy. Připravuje se pozemní útok
Izrael, Gaza – Jak uvedla ve čtvrtečním prohlášení izraelská armáda, izraelské tanky v noci na dnešek provedly cílený vpád do severní části Gazy, píše deník Barron´s.
Armáda uvedla, že v noci na dnešek provedly IDF (Izraelské obranné síly) cílený nájezd s použitím tanků v severním pásmu Gazy v rámci příprav na další fáze boje.
כוחות צה"ל בפיקוד חטיבת גבעתי ביצעו הלילה פשיטה ממוקדת באמצעות טנקים בשטח צפון רצועת עזה, כחלק מהכנת המרחב לשלבי הלחימה הבאים.
— צבא ההגנה לישראל (@idfonline) October 26, 2023
במסגרת הפעילות הכוחות איתרו ותקפו מחבלים רבים, השמידו תשתיות טרור, עמדות נ"ט וביצעו עבודות לארגון המרחב.
הכוחות יצאו מהמרחב בסיום המשימה pic.twitter.com/pWKfMV6Fz0
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ve středu pozdě večer prohlásil, že spolu s těžkou bombardovací ofenzívou na Gazu ovládanou Hamásem se připravují na pozemní útok.
Podle izraelské armády během nočního náletu „vojáci lokalizovali a zasáhli četné teroristy, teroristickou infrastrukturu, odpalovací stanoviště protitankových raket a operovali při přípravě bojiště“.
Pomůže OSN?
Rada bezpečnosti OSN se ve středu opět nezabývala válkou v Gaze a odmítla konkurenční rezoluce Spojených států a Ruska. Rada je nejmocnějším orgánem OSN, který má za úkol udržovat mezinárodní mír a bezpečnost, ale její rozdělení ji učinilo bezmocnou. Snažila se najít rezoluci s přijatelným obsahem, píše deník CNBC.
Rezoluce navržená Spojenými státy, nejbližším spojencem Izraele, by potvrdila právo Izraele na sebeobranu. Vyzvala k dodržování mezinárodních zákonů, zejména ochrany civilistů a vyzvala k „humanitárním pauzám“ pro dodávky zoufale potřebné pomoci do Gazy. Při středečním hlasování v patnáctičlenné radě hlasovalo 10 zemí pro, Rusko, Čína a Spojené arabské emiráty byly proti a Brazílie i Mosambik se zdržely hlasování. Rezoluce nebyla přijata, protože stálí členové rady Rusko a Čína ji vetovali.
Ruská rezoluce, o níž se následně hlasovalo, měla vyzvat k okamžitému „humanitárnímu příměří“ a jednoznačně odsoudit útoky Hamásu ze 7. října v Izraeli. Při tomto hlasování hlasovaly pro návrh čtyři země – Rusko, Čína, Spojené arabské emiráty a Gabon. Spojené státy a Spojené království hlasovaly proti a devět zemí se zdrželo hlasování. Rezoluce nebyla přijata, protože nezískala minimální počet devíti hlasů „pro“.