Íránští studenti se po násilnostech na univerzitě vzepřeli bezpečnostním složkám

Přidat na Seznam.cz

Íránští studenti zintenzivnili své protesty v odporu proti zásahům bezpečnostních složek, které v noci na neděli údajně obklíčily a postřelily 12 studentů na prestižní teheránské univerzitě.

Protivládní protesty, které pokračují od poloviny září, po smrti 22leté Mahsy Aminiové, která byla zadržena za porušení přísných pravidel oblékání, se intenzivně šíří po celé zemi a odhalují kulturní propast mezi vzdělanou mládeží v zemi a starším mužským náboženským etnikem, informuje deník The Guardian.

Nejvyšší vůdce Alí Chameneí ve svém prvním vyjádření k protestům důrazně podpořil bezpečnostní složky a obvinil USA a Izrael, úhlavní protivníky islámské republiky z organizování nepokojů. „Kdyby nenastala smrt mladé ženy ve vazbě, použili by jinou záminku, aby v této době vyvolali nepokoje a výtržnosti,“ řekl Chameneí.

Skupina Iran Human Rights se sídlem v Oslu zveřejnila videozáznam, na němž je zřejmě vidět, jak íránská policie na motocyklech pronásleduje studenty, kteří běží podzemním parkovištěm, a v samostatném klipu odvádí zadržené, jejichž hlavy jsou zakryty černými látkovými pytli.

V pondělí pokračovaly kybernetické útoky na internetové stránky vládních institucí včetně justice a objevily se zprávy o shromažďování a zatýkání právníků. Nicméně studenti byli v Teheránu a Isfahánu opět v hojném počtu venku. Navzdory snahám íránských úřadů zabránit studentům, aby o protestech informovali svět prostřednictvím sociálních médií, byly na fotografiích vidět velké davy lidí, píše deník The Guardian.

„Těžko snášet, co se děje na Šarífově univerzitě v Íránu,“ napsala v pondělí na Twitteru německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková. „Odvaha Íránců je neuvěřitelná. A hrubá síla režimu je výrazem naprostého strachu ze síly vzdělání a svobody.“

Zdálo se, že bezpečnostní složky a politici věří, že mají podporu veřejnosti pro zásah, ale riskují, že si znepřátelí fatalistickou nebo ustrašenou starší střední třídu. Mnoho příslušníků starší střední třídy, poučených předchozími porážkami protestujících a uzemněných ekonomickými sankcemi, se drží od účasti na nedávných protestech zpátky, protože nevidí smysl ve snaze donutit vládu ke změně myšlení.

Nedělní zasedání íránského parlamentu ukázalo jen malou ochotu ke kompromisu ohledně povinného hidžábu nebo metod íránské mravnostní policie, což jsou dvě hlavní příčiny protestů, informuje deník The Guardian.

Íránské ministerstvo zahraničí uvedlo, že některým zemím zaslalo vážné varování, že hostí „továrny na lži“, což je narážka na hojně sledované zpravodajské stanice vysílající do Íránu, píše web Tahrir news.

Zdroje: The Guardian, Chof360, Tahrir news