Iránskou zbrojní továrnu napadly tři neznámé drony, svědek natočil mohutnou explozi

Přidat na Seznam.cz

V noci na neděli úřady oznámily, že na íránskou továrnu na výrobu obranného materiálu v centrálním městě Isfahán zaútočily bezpilotní letouny, které způsobily škody v továrně a zabily tři lidi, píše španělský deník El País.

Íránské ministerstvo obrany neposkytlo žádné informace o tom, koho podezřívá z provedení útoku, který se odehrál v době, kdy navíc na severozápadě země vypukl požár rafinerie a nedaleko od něj udeřilo zemětřesení o síle 5,9 stupně, při němž zahynuli tři lidé.

Teherán se však v minulosti stal terčem podezřelých úderů izraelských bezpilotních letounů uprostřed stínové války se svým středovýchodním rivalem, protože se zhroutila jeho jaderná dohoda se světovými mocnostmi. Mezitím přetrvává také vysoké napětí se sousedním Ázerbájdžánem poté, co ozbrojenec zaútočil na velvyslanectví této země v Teheránu a zabil šéfa jeho ochranky a další dva lidi zranil.

Podrobnosti o útoku v Isfahánu, k němuž došlo v sobotu kolem půl dvanácté večer, zůstávají skoupé na informace. Prohlášení ministerstva obrany popsalo, že na objekt byly vypuštěny tři bezpilotní letouny, přičemž dva z nich byly úspěšně sestřeleny. Třetí zřejmě proletěl a zasáhl budovu, přičemž způsobil „drobné škody“ na její střeše a nikoho nezranil, uvedlo ministerstvo. Drony popsalo jako kvadrokoptéry vybavené bombami“. Výbuch náhodou natočil iránský novinář Shayan Sardarizadeh a záběry dal na sociální sítě. Západní zpravodajské zdroje naopak uvedly, že útok byl „fenomenálním úspěchem“, který způsobil značné škody na místě, uvedl izraelský list Jerusalem Post.

Íránské obranné a jaderné objekty se stále častěji ocitají v obklopení komerčních nemovitostí a obytných čtvrtí, protože města v zemi se stále více rozrůstají. Některé lokality také zůstávají neuvěřitelně neprůhledné, pokud jde o to, co vyrábějí, pouze s cedulí s logem ministerstva obrany nebo polovojenských Revolučních gard.

Ministerstvo obrany označilo místo pouze jako „dílnu“, aniž by upřesnilo, co se zde vyrábí. V Isfahánu, který leží asi 350 kilometrů jižně od Teheránu, se nachází jak velká letecká základna vybudovaná pro flotilu stíhaček F-14 americké výroby, tak výzkumné a výrobní středisko jaderného paliva.

Zdroje: elpais.com, twitter.com, jpost.com