Invazní sršeň asijská je už v Německu. Včelaři se právem obávají: Ohrožuje včely medonosné

Přidat na Seznam.cz

Asijská sršeň nepředstavuje hrozbu pouze pro včelaře. Obavy mají také němečtí ovocnáři a vinaři, protože na jídelníčku mají i zralé ovoce. Tomuto invaznímu druhu se daří mimo jiné i proto, že jeho včelstva jsou ve srovnání s původními druhy početnější. Hnízda mohou mít až jeden metr v průměru a žijí v nich tisíce jedinců, píše deník Banen.

Asijská sršeň se v Evropě šíří několik let. Zejména ve Francii se usadila na velké části území. Ukazuje se, že hledání hnízd vysoko ve stromech je velmi náročné a zdlouhavé, protože není závislá na dutinách. Teď je i v Německu. Sršeň není agresivnější, ani jedovatější než například včela nebo vosa. Pro člověka je zcela neškodná. Může však být nebezpečná pro včely. Je schopna vyhubit celá včelstva. 

Sršně asijské jsou zdatnými lovci: podobně jako stíhací pilot číhají před úly a čekají, až se včely z úlu vrátí domů. Zatímco u asijské včely medonosné se v průběhu koevoluce vyvinul klikatý let, a je tedy obtížnější ji chytit, původní včely medonosné letí přímo zpět do svého včelstva, a jsou tak snadnou kořistí, uvádí deník BR24.

V tuzemsku se podle předsedkyně Českého svazu včelařů Jarmily Machové sršeň asijská zatím neobjevila. Její příchod by přitom dle ní znamenal vážný hospodářský problém. Včela medonosná tvoří okolo pěti procent potravy v Česku dobře známé sršně obecné, v případě druhu Asijské sršně je to však až 85 procent. „Je to predátor, který likviduje včely v obrovských množstvích. Pokud by se objevila v Česku, mohlo by to znamenat katastrofu,“ upozornila Machová pro Deník.cz.

Rozlišení sršně asijské a evropské

Asijská sršeň se dá snadno odlišit od poněkud větší, původní evropské sršně Vespa crabro. Hlava evropské sršně má načervenalou až černou barvu, asijská sršeň má černou hlavu s oranžovým čelem. Hrudník asijské sršně je zcela černý a břicho tmavší: přední články jsou černé, pouze špička je zbarvena oranžovožlutě. Naproti tomu evropský druh má směrem ke špičce černožluté zbarvení typické pro vosy. Přední články jsou červenohnědé a černé, vysvětluje deník BR24.

Zdroj: Banen.fm, Deník.cz, BR24, Twitter