Hurikán Idalia zasáhl Floridu. Tisíce domácností jsou bez proudu a vítr dosahující rychlosti 200km/h pustoší západ amerického státu

Přidat na Seznam.cz

Ve středu ráno zasáhl pobřeží Floridy hurikán Idalia v ohromné síle, kterou úřady klasifikovaly jako bouři třetí kategorie. Tisíce lidí jsou bez proudu, voda na pobřeží zaplavuje domy a vichr poničil vše, co mu přišlo do cesty. V ulicích jsou trosky domů a popadané stromy.

Vichr, který místy dosahoval rychlosti až 200km/h způsobil záplavy, které zcela zaplavily floridské silnice.

Oblasti nejvíce zasažené hurikánem byli v okolí Tallahassee a Gainesville. Lidé zde dostali pokyn k evakuaci. Někteří to ale odmítli. Nyní dělají záchranáři co mohou, aby těmto lidem pomohli, píše BBC.

Mírněji byly zasažené oblasti více na jih, směřující k městu Tampa, kde byl přerušen provoz mezinárodního letiště.

Floridský guvernér Ron DeSantis plně aktivoval Floridskou národní gardu a jejích přibližně 5 500 vojáků a letců v reakci na hurikán Idalia.

Mobilizované jednotky budou provádět humanitární pomoc, odbavování tras, pátrání a záchranu, řízení provozu a letectví a bezpečnostní mise v celé oblasti, píše deník Fox News.

V hlavních oblastech dopadu hurikánu je třeba zkontrolovat téměř 1000 mostů. Několik hlavních silnic je neprůjezdných kvůli velké vodě a nasazené jednotky mosty kontrolují. Operace mají být dokončeny v příštích hodinách.

Nyní se očekává, že hurikán Idalia bude postupovat severovýchodním směrem na státy Georgie a Jižní Karolíny.

Zdroje: Fox News, BBC News, Twitter