Greta Thunberg shledána vinnou z neuposlechnutí policejních pokynů při protestu proti klimatickým změnám. „Mé činy jsou ospravedlnitelné,“ bránila se

Přidat na Seznam.cz

Švédský soud uznal klimatickou aktivistku Gretu Thunberg vinnou z neuposlechnutí policejního příkazu na protestu v Malmö minulý měsíc. Médiím aktivistka sdělila, že se proti rozsudku neodvolá, uvedl web deník Euronews.

Greta byla obviněna, protože během jednoho z protestů, který probíhal od 15. června v přístavu v Malmö, odmítla uposlechnout policejní příkaz k opuštění místa činu. Protestující pod vedením mládežnické skupiny Ta tillbaka framtiden (Zpět do budoucnosti) fyzicky blokovali ropné tankery v přístavu. Když bylo protestujícím nařízeno, aby se přesunuli a umožnili průjezd vozidlům, byla Greta mezi těmi, kteří to odmítli. Poté ji policie odvlekla pryč.

Dvacetiletá dívka se vyhnula možnému trestu odnětí svobody a dle informací z deníku Politico jí byla uložena pokuta ve výši něco málo přes 4 800 českých korun v přepočtu.

„Mé činy jsou ospravedlnitelné.“ bránila se u soudu Greta.

„Klimatická krize je již nyní pro nespočet lidí otázkou života a smrti,“ napsala Greta během protestu na Twitteru. „Rozhodli jsme se nebýt přihlížejícími a místo toho fyzicky zastavit infrastrukturu fosilních paliv. Získáváme zpět budoucnost.“

Začátkem roku byla tato klimatická aktivistka krátce zadržena policií v Oslu během protestu proti větrným elektrárnám postaveným na území původních obyvatel Norska. V lednu byla zadržena také během protestů proti demolici uhelné vesnice Luetzerath v Německu.

Zdroj: Euronews, Politico