Funguje vůbec ruská protivzdušná obrana? Poslední útoky odhalují slabá místa, na která nechtěně upozornilo i velení ruské armády

Přidat na Seznam.cz

Generální štáb ruské armády vydal oficiální prohlášení, že na strategická letiště dopadly úlomky dronu sovětského typu Tu-141. Zpráva sice mluví o úspěšném sestřelení, ale v tomto případě by bylo asi lepší tuto informaci vůbec nesdělovat.

Své prohlášení vydalo sice s několikahodinovým zpožděním, ale upozornilo v něm na fakt, že k útoku byl použit tryskový dron sovětské výroby. Ten byl zachycen v malé výšce a úspěšně sestřelen. Úlomky dronu poté způsobily vzplanutí palivové nádrže a smrt tří vojáků.

Dron Tu-141 je 14 metrů dlouhý proudový bezpilotní prostředek, který byl původně určen pro průzkumnou činnost. Jeho výroba se datuje do 70. let 20. století. Maximální dosahovaná rychlost je 1000 km/h. Nevýhodou je ovšem velikost a značná chybovost v navigačním systému. I přes tyto nevýhody se dron vyráběl ve velkém hlavně v Charkově až do konce studené války.

Zpět na scénu se dostal po roce 2014. Díky detailní znalosti se Ukrajina odhodlala k úpravě těchto dronů na provizorní řízené střely. Problém navigace se jim ovšem nedařilo odstranit. Jeden takový dron dokonce omylem dopadl v chorvatském Záhřebu.

Co to ovšem vypovídá o kvalitě protivzdušné obrany v Rusku? Už jen skutečnost, že takto velký a ne příliš sofistikovaný dron je schopný bez povšimnutí urazit několik stovek kilometrů na ruském území. Zachycen měl být až v těsné blízkosti strategického letiště. Podle deníku Kyivpost na letišti Engels dokonce ani protivzdušná obrana nereagovala. Je tak pravděpodobné, že blížící se hrozba ani nebyla zaznamenána, ačkoli veškeré zbrojní systémy by měly být v nejvyšší bojové připravenosti.

V tomto případě by tedy bylo lepší oznámit, že na ruská strategická místa zaútočila zbraň neznámého typu. Pokud totiž ukrajinským silám stačí pouze upravit staré typy dronů k úspěšnému útoku, je snad lepší nedomýšlet, jak by to dopadlo při útoku účinnějších zbraní, které má k dispozici NATO, píše Washington Post.

Útoky sice neznamenaly pro ruské síly nějaké zásadní ztráty, ale dozajista zapůsobily na psychickou pohodu nejen ruského velení, ale i civilního obyvatelstva, kterých se najednou „speciální vojenská operace“ přímo dotýká.

Zdroj: Kyivpost, WashingtonPost