Fukušima začala odčerpávat radioaktivní odpadní vodu do moře. Kontroverzní projekt má trvat desítky let

Přidat na Seznam.cz

Jaderná elektrárna Fukušima začala vypouštět radioaktivní odpadní vodu do moře. Japonské rybářské skupiny se proti tomuto plánu postavily kvůli obavám z možného poškození jejich mořských plodů. Obavy vyjádřily také skupiny v Číně a Jižní Koreji. Událost vyvolala mezinárodní napětí.

Japonská vláda a provozovatelé elektrárny tvrdí, že voda musí být vypuštěna, aby se uvolnil prostor pro vyřazení elektrárny z provozu a aby se zabránilo náhodným únikům. Díky úpravě a ředění bude údajně odpadní voda bezpečnější než mezinárodní normy a její dopad na životní prostředí bude zanedbatelně malý.

Tento krok dostal minulý měsíc zelenou od jaderného dozoru OSN. Vypouštění začíná více než 12 let po roztavení jaderné elektrárny v březnu 2011, které způsobilo mohutné zemětřesení a tsunami.

Jak uvádí server Sky News, aktivované čerpadlo posílá první dávku zředěné, upravené vody ze směšovacího bazénu do sekundárního bazénu, odkud je voda vypouštěna do oceánu podmořským tunelem.

Během dnešního dne bude do směšovacího bazénu odeslána dávka 460 tun a bude také skutečně vypuštěna. Voda se po úpravě shromažďuje a částečně recykluje jako chladicí voda, zbytek se skladuje v přibližně 1000 nádržích, které jsou již naplněny na 98 % své kapacity 1,37 milionu tun.

Největší japonská elektrárenská společnost Tepco uvedla, že první dávka vypouštěné vody bude obsahovat asi 190 becquerelů tritia na litr, což je výrazně pod limitem Světové zdravotnické organizace pro pitnou vodu, který činí 10 000 becquerelů na litr. Voda bude vypouštěna v maximální míře 500 000 litrů denně.

Ujištění o bezpečnosti potravin však Čínu nepřesvědčila. Deník The Guardian uvádí, že jen několik hodin před zahájením vypouštění mluvčí čínského ministerstva zahraničí Wang Wenbin tento krok označil za „extrémně sobecký“.

„Oceán je společným majetkem celého lidstva, nikoli místem, kam by Japonsko mělo svévolně vypouštět vodu kontaminovanou jadernými látkami,“ řekl Wenbin.

Zdroj: Sky News, The Guardian