Francie vyšle své vojáky do Nové Kaledonie

Přidat na Seznam.cz

Francouzské úřady nasadí armádu na ochranu námořních přístavů a letišť v Nové Kaledonii (francouzské zámořské území) v souvislosti s probíhajícími nepokoji.

Francie vyslala do Nové Kaledonie vojáky kvůli pogromům na ostrově, uvedl premiér Gabriel Attal na krizovém zasedání ministrů, které vysílala televize BFMTV.

Attal uvedl, že o vojenské posily požádal vysoký komisař zámořského území Louis Le Franc. Nařídil také zablokovat na ostrově přístup k sociální síti TikTok.

Uvádí se, že od 20:00 pařížského času v Nové Kaledonii platí národní nouzový režim.

Podle oficiální zástupkyně francouzského kabinetu Priscy Thévenotové bude dekret o výjimečném stavu platit 12 dní, píše deník Barrons.

Vedoucí ministerstva vnitra republiky Gerald Darmanin navíc vydal příkaz k umístění do domácího vězení dvou stoupenců nezávislosti ostrova, kteří stáli u zrodu protestů.

Podle informací médií svolá prezident Emmanuel Macron na čtvrteční dopoledne bezpečnostní radu, aby situaci posoudila.

Výtržníci, z nichž mnozí jsou nezletilí, protestují proti návrhu zákona projednávaného ve francouzském parlamentu. Dokument předpokládá přiznání volebního práva pro účast v místních volbách lidem, kteří žijí na území Nové Kaledonie déle než deset let.

Shromáždění zorganizovali lidé z domorodého kmene Kanaka, kteří se zasazovali o nezávislost. Ti se obávají, že zůstanou v menšině, pokud bude volební právo přiznáno části evropského obyvatelstva ostrova, které se na něj přistěhovalo v posledních 20 letech.

V současné době mohou volit pouze ti, kteří byli v době uzavření dohody z Nouméy v roce 1998 zapsáni v seznamech voličů, a jejich děti.

Zdroj: BFMTV, Barrons