Francie bojuje s rozmáhajícím výskytem štěnic. Nacházejí se v kinech, nemocnicích i metru

Přidat na Seznam.cz

FrancieŠtěnice byly dlouhou dobu spojovány spíše s hotelovými pokoji a starým nábytkem. Nicméně v posledních letech jejich výskyt ve Francii rapidně vzrostl a zdá se, že situace se stále zhoršuje.

Francouzská národní agentura pro potravinovou, environmentální a pracovní bezpečnost zjistila, že mezi lety 2017 a 2022 mělo se štěnicemi zkušenost asi 11 % francouzských domácností.

Štěnice se objevily na nečekaných místech, což v zemi vyvolalo obavy. Někteří pasažéři ve vlacích, které jsou provozovány francouzskou národní železniční společností, hlásili, že během posledních dvou týdnů viděli štěnice v prostorách vlaku.

Dle deníku The Local jsou dalšími postiženými místy pařížské kina, nemocnice a dokonce i pařížské metro. Jedno z kin bylo nuceno se omluvit, když diváci na sociálních médiích sdíleli stížnosti na kousnutí od štěnic během promítání filmů.

Deník The Guardian uvádí, že tyto zvýšené výskyty štěnic vedly k obavám v zemi. Štěnice se stávají stále běžnějšími, jak ve Francii, tak i ve světě. Jedním z důvodů je zvýšená cestovní aktivita a odolnost štěnic vůči běžným insekticidům. Podobně jako v jiných zemích se i v České republice zvyšuje počet hlášených případů štěnic. Zprávy o nálezech v různých veřejných místech, včetně škol, nemocnic a dopravních prostředků, začínají být alarmující. I když štěnice nejsou obvykle považovány za šířící vážné nemoci, jejich kousnutí může způsobit svědění, zarudnutí a alergické reakce.

Aby se lidé vyhnuli kontaktu se štěnicemi, mohou si prověřit okolí před sednutím na čalouněné židle a vyhnout se položení věcí na čalouněné plochy. Při pobytu v hotelu mohou nechat zavazadlo v koupelně, kde je výskyt štěnic méně pravděpodobný.

Je třeba mít na paměti, že štěnice mohou být odolné vůči běžným insekticidům, a proto je důležité být opatrný a věnovat pozornost prevenci. Pokud se někdo setká s podezřením na tento hmyz v hotelech, dopravních prostředcích nebo jiných veřejných místech, je důležité takové případy hlásit a přijmout opatření k zabránění jejich šíření.

Zdroje: The Local, The Guardian