Fico sice ve slovenských volbách zvítězil, ale klíčovým hráčem je také Pellegrini, jehož strana skončila až na třetím místě

Přidat na Seznam.cz

Ve slovenských parlamentních volbách zvítězila strana Smer-SD, jejímž lídrem je bývalý premiér Robert Fico (59) a tento verdikt vyvolal spoustu emocí nejen na samotném Slovensku. Zásadní slovo však bude mít šéf strany HLAS, Peter Pellegrini (47). Právě on svým rozhodnutím ovlivní politický směr země.

Do slovenské národní rady se dostalo 7 politických stran. Vítěz Robert Fico se pak radoval z vítězství a prohlásil, že bude čekat na telefonát od prezidentky Čaputové, kdy mu dá pokyn, aby sestavil novou vládu. Celou noc prý navíc se svými kolegy a příznivci slavil a zpíval nad prohrou především Progresivního Slovenska v čele s Michalem Šimečkou (39).

Následně prezidentka Zuzana Čaputová (50) oznámila, že dnes vítěze voleb pověří úkolem sestavit novou vládu, a současně vyslovila gratulace Robertu Ficovi k jeho volebnímu úspěchu.

Nicméně klíčovým faktorem bude, s kým se spojí politik na třetím místě, Peter Pellegrini, a jeho strana HLAS. Exprezident Miloš Zeman (79) na stanici CNN Prima News tento vývoj komentoval slovy, že je to trochu jako „bohatá nevěsta.“ Bez podpory strany HLAS není totiž možné vést vládu na Slovensku. Pellegrini, který zastával post premiéra v letech 2018-2020, zatím nevyvíjí nátlak a čeká na iniciativu od ostatních politických hráčů.

„Pokud se HLAS rozhodne jít do koalice, tak Slovensko půjde kupředu, nikdo u nás nebude dělat žádné experimenty a pokusy. Občané se nemusí bát. Půjdeme tam, když si tyto podmínky vyjednáme,“ řekl Pellegrini ve vysílání TA3.

Zdroj: CNN Prima News, TA3