Federace mi řekla, abych držela hubu: „Nemůžeš kritizovat transku.“

Přidat na Seznam.cz

Neuvěřitelné odhalení Tracey Lambrechs olympioničky ve vzpírání žen, které místo ukradla transsexuálka Laurel Hubbard: „Pokud budeš protestovat, vykopneme tě z národního týmu.“

O Laurel Hubbard, která se zúčastní olympijských her v Tokiu ve vzpírání žen za Nový Zéland, jsme vás již informovali. Sportovkyně, která se narodila jako Gavin, je prvním transsexuálem, který se zúčastní her. Před změnou pohlaví nikdy nesoutěžil ani na mezinárodní úrovni, ale od té doby, co se jmenuje Laurel, to měla snazší a v roce 2018 získala zlato na Hrách Commonwealthu.

První transsexuální sportovec na olympijských hrách
Její účast na olympijských hrách vzbudila mnoho kontroverzí, protože studie zveřejněná v British Journal of Sports Medicine ukázala, že i dva roky po přechodu je výhoda transsexuálů oproti ženám stále značná, a to i přes pokles hladiny testosteronu.

K rozruchu přispěl rozhovor, který pro americký National Review poskytla Tracey Lambrechsová, známá sportovkyně v ženském vzpírání na Novém Zélandu. Lambrechs se zúčastnila také olympijských her v Riu a právě zařazení Hubbardové do týmu a její váhové kategorie jí podle jejích slov způsobilo mnoho problémů.

V roce 2017, kdy se začala připravovat na Hry Commonwealthu 2018, kde Hubbardová nakonec triumfovala, přiměl Lambrechsovou právě vstup transsexuála do týmu ke změně váhové kategorie. „Bylo mi řečeno, že pokud se chci zúčastnit her, musím do tří měsíců zhubnout 18 kilo, nebo skončit,“ prozradila nyní již sportovkyně v důchodu. „Zhubnout tolik za tak krátkou dobu nebylo pro mé zdraví ideální – trpěla jsem migrénami a často jsem omdlévala.“

Když řekla funkcionářům národního týmu, že se obává Hubbardové nástupu do týmu, bylo jí řečeno, že musí projevit „odolnost“: „Z psychologického hlediska to bylo velmi stresující.“ Kromě toho však Lambrechsová pro časopis vydává neuvěřitelné prohlášení.

„Drž hubu, nebo vypadni z národního týmu“.
Na základě sportovních stížností jejích a dalších sportovkyň na vstup transsexuální ženy do týmu jim federace nařídila „držet hubu“:

„Řekli nám, že nemáme mluvit s médii, a varovali nás, že pokud poškodíme pověst sportu, mohou nás vyhodit z národního týmu nebo výběrů. Federace nevěděla, jak situaci řešit, a tak si řekla, že nejlepší bude mlčet.“

Precedens Chelsea Mitchell
Vnucené mlčení bylo ponižující pro ženy, které nejenže čelily neférové konkurenci Hubbarda (Hubbárdové), který byl 32 let mužem a mohl tudíž trénovat tvrději a rozvíjet zcela jinou muskulaturu než atletky. Nemohli však ani protestovat pod hrozbou vyřazení z národního týmu. Dokonalý příklad toho, jak vstup transsexuálů do světa ženského sportu poškozuje ženy, kromě problémů s konkurenceschopností.

A není to první případ cenzury. Symbolické je v tomto smyslu to, co se stalo Chelsea Mitchellové, nejrychlejší dívce v Connecticutu, přinejmenším předtím, než v jejím státě začali závodit dva muži, kteří se označují za ženy, a díky své mužské postavě jí sebrali všechny hlavní trofeje.

LGBT práva jsou „výlučná“
Mitchellová naštvaná situací, která se táhne už léta, napsala koncem května do USA Today článek, v němž odsoudila, že „muži sportovci mají obrovské fyzické výhody“. Dopis zveřejněný 22. května noviny zcenzurovaly a upravily, aniž by si vyžádaly její souhlas, „aby odpovídal standardům a stylistickým pravidlům deníku USA Today“. A co noviny cenzurovaly? To, že oba běžci jsou muži, je vzhledem k tématu nezanedbatelný prvek.

Sportovkyně se ocitají v roli paroháče a jsou bity. Nejenže se musí vzdát férové soutěže, nejenže se musí ve většině případů vzdát vítězství, ale také musí mlčet a být zticha. V opačném případě budou vyhozeny. LGBT práva jsou v USA bezpochyby inkluzivní, ale jsou také „exkluzivní“: zahrnují translidi a vylučují ženy.