Evakuace nemocnice v Gaze ohrozí životy, varuje WHO na základě tvrzení o izraelském příkazu

Přidat na Seznam.cz

Gaza – Palestinský Červený půlměsíc tvrdí, že od izraelských úřadů obdržel varování, aby okamžitě evakuoval nemocnici al-Quds v pásmu Gazy. Od nedělního rána se v oblasti množí izraelské nálety, které zasahují budovy vzdálené až 50 metrů, uvádí server iTv News.

Izraelská armáda se k nařízení o evakuaci nemocnice zatím nevyjádřila, ale před zesílenou pozemní invazí nařídila evakuaci asi milionu lidí do jižní části pásma Gazy.

Palestinský Červený půlměsíc uvedl, že v nemocnici se v současné době ukrývá 12 000 lidí, přičemž jednotka intenzivní péče je obsazena převážně dětmi zraněnými při posledních náletech, uvádí server BBC.

„Většina z nich je napojena na kyslíkové přístroje. Jejich evakuace by znamenala jejich zabití,“ uvedla mluvčí organizace.

Světová zdravotnická organizace (WHO) uvedla, že pacienty není možné evakuovat bez ohrožení jejich životů, a označila toto tvrzení za hluboce znepokojivé.

Přes noc se tisíce lidí vloupaly do skladů pomoci v Gaze, aby si odnesly potraviny a další základní věci pro přežití, uvedla agentura OSN pro palestinské uprchlíky.

Tanky a pěchota pokračovaly o víkendu v postupu do Gazy, když izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil druhou fázi konfliktu. Rozšiřující se pozemní ofenziva probíhá v době, kdy Izrael na Gazu útočí ze vzduchu, ze země i z moře.

Bombardování, které obyvatelé Gazy označují za nejintenzivnější v celé válce, vyřadilo v pátek většinu komunikací a odřízlo 2,3 milionu lidí, kteří tam žijí, od světa. Mnoho obyvatel, zejména v severní polovině pásma, nebylo schopno zavolat sanitky, aby převezly zraněné do nemocnic, nebo vyhledat pomoc pro ty, kteří uvízli pod troskami vybombardovaných domů.

Podle obyvatel zasáhly izraelské nálety oblasti kolem největší nemocnice v Gaze a zničily cesty vedoucí k tomuto zařízení, které je hlavním útočištěm pro Palestince prchající před izraelským bombardováním.

Izraelská armáda obnovila obvinění, že vrcholní představitelé a operativci Hamásu vybudovali pod nemocnicí Šífa podzemní bunkry, a obvinila militantní skupinu z využívání civilistů jako lidských štítů.

Izrael nepředložil žádné důkazy a Hamás tato tvrzení popírá.

Zdroj: itv News, BBC