EU jedná s Putinovými spojenci za jeho zády

Přidat na Seznam.cz

Evropská unie hledá způsoby, jak dostat do Evropy dodávky energie. Obrací se na Putinovi spojence ve Střední Asii s cílem zahájit obchod a zejména jedna země by mohla hrát významnou roli.

EU je připravena se podílet na výstavbě dopravních koridorů do Střední Asie s cílem zahájit obchod se zeměmi regionu a obejít Rusko, píše deník Onet. Informace pocházejí z oficiálního blogu, který píše šéf diplomacie EU, Josep Borrell.

Obrovský potenciál Střední Asie je podle něj spojen s dodávkami energie a „kritických surovin“. V rámci nových dopravních koridorů z EU do Střední Asie má na mysli zejména transkaspickou dopravní cestu.

„Je jasné, že region se snaží diverzifikovat své vztahy a že EU je vnímána jako partner volby,“ řekl Borrell. Zároveň zdůraznil, že Rusko a Čína „hrály a nadále hrají důležitou roli v regionu“. Země v regionu však zavádějí různé reformní programy a zlepšují vzájemné vztahy. „Zjevně máme zájem využít těchto změn,“ napsal Borrell.

Nadějný Kazachstán

Mezi země Střední Asie patří Kazachstán, Kyrgyzstán, Uzbekistán, Turkmenistán a Tádžikistán. Všechny země kromě Turkmenistánu jsou součástí vojenského bloku spojeného s Ruskem. S Ruskem mají od počátku války komplikovaný vztah. Na jedné straně se byť neoficiálně připojily k Západu, co se týká sankcí pro Kreml, na straně druhé je pro ně Rusko důležitý vojenský i ekonomický partner,

Po začátku války na Ukrajině hovořil ministr zahraničí Sergej Lavrov o strategickém partnerství Ruska se středoasijskými republikami. „Naše spolupráce je komplexní,“ zdůraznil Lavrov, informoval web MoscowTimes.

Kazašský prezident se ale vyjadřuje méně pozitivně: „Sankce jsou sankce, neměli bychom je porušovat, zvláště když dostáváme upozornění, že v případě porušení sankcí budou na naši ekonomiku následovat takzvané sekundární sankce ze Západu,“ vysvětluje kazašský prezident Kassym-Žomart Tokajev. Kazachstán je tedy v tomto směru perspektivní, protože se staví proti politice Kremlu.

Po tomto prohlášení Rusko pozastavilo zásilku ropy z Kazachstánu, která se do Evropy vyvážela přes přístav Novorossijsk. Následně Moskva opět zablokovala vývoz kazašské ropy do EU. Na tomto pozadí Tokajev instruoval vládu, aby našla alternativní cesty pro vývoz, jakož i dodávky zboží.

Zdroj: Onet, Josep Borrell, MoscowTimes