Elon Musk zmařil pokus ukrajinských dronů o zničení ruské flotily

Přidat na Seznam.cz

Elon Musk loni tajně nařídil svým inženýrům, aby vypnuli satelitní komunikační síť Starlink poblíž krymského pobřeží a narušili tak ukrajinský útok na ruskou námořní flotilu. Uvádí se tak ve výňatku z nové biografie miliardáře s názvem „Elon Musk“ od Waltera Isaacsona, informoval server CNN.

Když se ukrajinské ponorkové drony s výbušninami přiblížily k ruské flotile poblíž krymského pobřeží, tak „ztratily spojení a neškodně vyplavaly na břeh“, píše Isaacson. Poté, co Musk rozhodl Starlink vypnout, prosili ho ukrajinští představitelé, aby satelity znovu zapnul, čemuž však nevyhověl.

Isaacson dále ve své knize rozvádí, že Muskovo rozhodnutí vypnout Starlink bylo vedeno strachem, že Rusko na ukrajinský útok odpoví jadernými zbraněmi. Tento strach se prohloubil ještě více ve chvíli, kdy Musk měl možnost hovořit s vysokými ruskými představiteli.

Poté, co Rusko těsně před svou invazí na Ukrajinu v únoru 2022 narušilo ukrajinské komunikační systémy, Musk souhlasil s tím, že Ukrajině poskytne satelitní terminály Starlink vyrobené jeho společností SpaceX, které se staly pro ukrajinské vojenské operace klíčové. I když byly mobilní telefonní a internetové sítě zničeny, terminály Starlink umožnily Ukrajině bojovat a zůstat ve spojení. Jakmile však Ukrajina začala terminály Starlink používat k útokům proti Rusku, Musk začal toto rozhodnutí přehodnocovat.

Starlink nebyl určen k tomu, aby se zapojoval do válek. Byl určen k tomu, aby se lidé mohli dívat na Netflix a relaxovat a připojovat se ke škole a dělat dobré mírové věci, ne pro nálety dronů, “ říká Musk ve své biografii.

Jakmile vyšla tato informace na povrch, napsal Musk na sociální síti X, že Starlink nevypnul, protože v oblasti původně vůbec nebyl aktivovaný. Na žádost ukrajinských úřadů jej však aktivovat odmítl, „protože kdybych souhlasil, SpaceX by byla přímým spoluviníkem velkého válečného činu a eskalace konfliktu“.

Zdroje: CNN, Ukrajinská pravda