Dva zahraniční humanitární pracovníci na Ukrajině zahynuli při ruském odstřelování po nočním náletu dronů

Přidat na Seznam.cz

Dva zahraniční humanitární pracovníci zahynuli v neděli na Ukrajině, když ruská palba zasáhla dodávku s pracovníky nevládních organizací, zatímco na Kyjev byly vypuštěny téměř tři desítky dronů, které rozmetaly trosky po několika městských čtvrtích, píše deník New York Post.

Dodávka se čtyřmi dobrovolníky z nevládní organizace Road to Relief, která pomáhá evakuovat zraněné z frontových linií, se převrátila a začala hořet poté, co byla zasažena granáty poblíž města Chasiv Jar.

Ředitelka nevládní organizace, Emma Igualová a kanadský občan Anthony Ihnat při útoku zahynuli. Střela dopadla na vozidlo, ve kterém tito lidé cestovali, aby posoudili potřeby civilistů, kteří se dostali do křížové palby ve měste Ivanivske v Bachmutské oblasti.

Německý zdravotnický dobrovolník Ruben Mawick a švédský dobrovolník Johan Mathias Thyr byli vážně zraněni.

Ukrajinské ministerstvo obrany z útoku obvinilo „ruské teroristy“ a uvedlo, že organizace Road to Relief se plně zaměřuje na civilní projekty.

Východní Ukrajina je pro humanitární pracovníky, ukrajinské i mezinárodní, stále nebezpečnější.

Úřad OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí ve své poslední zprávě zveřejněné minulý týden uvedl, že v letošním roce došlo ke 100 bezpečnostním incidentům, které ovlivnily práci humanitárních organizací, píše server BBC.

V roce 2023 bylo na Ukrajině při výkonu služby zabito nejméně 6 humanitárních pracovníků a 16 jich bylo zraněno, zatímco za celý rok 2022 byli zabiti 4.

Zdroj: New York Post, BBC