Donald Trump zveřejnil video svázaného Joe Bidena

Přidat na Seznam.cz

USA – Donald Trump je kritizován za předvolební video. Klip zveřejněný v sobotu na Trumpově internetové platformě Truth Social ukazuje uneseného a svázaného amerického prezidenta Joe Bidena.

Bidenův volební tým oznámil, že klip může vést k násilí. Trumpův tým kritiku odmítl, píše deníky Zeit a New York Times.

Video zveřejněné v pátek odpoledne ukazuje dva pick-upy jedoucí po dálnici a vezoucí několik protrumpovských nápisů a vlajek. Na zadních dveřích jednoho vozidla je vyobrazen ležící Biden s rukama svázanýma za zády.

„Tento obrázek Donalda Trumpa je neskutečná blbost, kterou jste zveřejnili, když vyzýváte ke krveprolití,“ uvedl mluvčí Bidenovy kampaně. Trump pravidelně vyzývá k politickému násilí, „a je načase, aby ho lidé brali vážně“, pokračoval Bidenův mluvčí s odkazem na bouři stovek Trumpových příznivců v americkém Kapitolu v lednu 2021.

Nejnáročnější volební kampaň v historii USA

Republikán Trump a demokrat Biden nyní získali v primárkách svých stran potřebný počet hlasů delegátů, aby byli 5. listopadu znovu vysláni do boje v prezidentských volbách. Výsledkem bude odveta duelu z roku 2020, kdy vyšel vítězně Biden. Již nyní je jasné, že volební kampaň bude jednou z nejtěžších v historii USA.

Americká tajná služba, která chrání současné i bývalé prezidenty, se nechtěla vyjádřit k tomu, zda bude po zveřejnění videa zahájeno vyšetřování

Zdroj: Zeit, New York Times