Dokud nepustí rukojmí, do Gazy nepůjde elektřina, voda ani palivo, prohlásil natvrdo izraelský ministr

Přidat na Seznam.cz

Izrael prohlásil, že obléhání pásma Gazy nebude humanitárně přerušeno, dokud nebudou propuštěni všichni rukojmí, a to v situaci, kdy po páté noci bombardování rostou obavy z úbytku zásob vody, potravin a pohonných hmot.

Ministr energetiky Israel Katz na sociálních sítích napsal, že dokud nebudou unesení lidé osvobozeni, nebude zapnut žádný elektrický vypínač, nebude otevřen žádný vodovodní hydrant a nevjede žádný kamion s palivem.

Izrael se chystá zahájit pozemní invazi v reakci na krvavé masakry, které minulý víkend provedla ve 20 izraelských obcích palestinská islamistická skupina Hamás a při nichž byly rovněž zajaty desítky rukojmích.

Podle místního zpravodaje Al-Džazíry zabily údery Izraelských obranných sil v noci na čtvrtek během dvou hodin 33 lidí, čímž se počet obětí v Gaze zvýšil na 1200. Reportéři uvedli, že stíhačky zaútočily na domy v několika oblastech a skupiny civilní obrany vyzvedly těla mrtvých.

Podle zprávy bylo od začátku bojů zničeno šest čtvrtí v pásmu. Světová zdravotnická organizace uvedla, že bylo zasaženo 18 zdravotnických zařízení a 20 sanitek a 11 zdravotnických pracovníků bylo zabito v nejintenzivnější bombardovací kampani, kterou pásmo utrpělo za 16 let od doby, kdy Hamás převzal kontrolu nad malou, přelidněnou oblastí, kde žije 2,3 milionu lidí. OSN ve středu pozdě večer uvedla, že počet lidí vysídlených v důsledku náletů se během 24 hodin vyšplhal o 30 % na 339 000 – dvě třetiny z nich se tísní ve školách OSN.

Jak píše deník The Guardian, přechod Gazy s Egyptem, zůstává uzavřen a jediné elektrárně v úterý došlo palivo, takže pásmo je napájeno z roztroušených soukromých generátorů. Pokud nebude povolen přísun paliva, vypnou se dle slov zástupce Izraele i ty.

Zdroj: Al-Džazíra, The Guardian