Desítky lidí se na Velký pátek nechaly přibít na kříž. Jeden z mužů se nechal přibít na kříž už po pětatřicáté

Přidat na Seznam.cz

Krvavý rituál, při němž se předvádí Kristovo utrpení, přitahuje na Filipínách každoročně mnoho diváků. Jeden muž se nechal přibít na kříž už po pětatřicáté.

Více než tucet lidí na Filipínách se na Velký pátek opět nechalo přibít na kříž. Katolíci v jihovýchodním asijském ostrovním státě si tímto rituálem a dalšími akty sebeukájení tradičně připomínají Kristovo utrpení a smrt. Mnozí další účastníci si bičovali záda biči, dokud nebyli celí od krve. Tisíce lidí se zúčastnily procesí a mší v přeplněných kostelech. Velkopáteční rituály jsou v této převážně katolické zemi tradičně vrcholem oslav velikonočního týdne, píší deníky Rheinische Post a Blick.

Hlavním místem sebeukřižování je vesnice San Pedro Cutud v provincii Pampanga, asi 60 km severně od hlavního města Manily. Tisíce diváků se vydaly do vesnice, aby se staly svědky toho, jak je několik mužů přibito na kříže a zůstává tam několik minut. V extrémním horku se však podobné rituály konaly i v dalších vesnicích.

Hlavní roli rituálu byl opět hrál 63letý Ruben Enaje – již po pětatřicáté. V tradici bude pokračovat, dokud bude fyzicky schopen, řekl předtím dědeček sedmi dětí. Téměř dva kilometry nesl 37kilogramový dřevěný kříž na kopec, kde se odehrávalo ukřižování.

Modlil se nejen za svou rodinu, ale prosil také o ochranu Filipín, jejich vlády a lidu, zejména v souvislosti s konfliktem s Čínou kvůli překrývajícím se územním nárokům v Jihočínském moři. „Čína je možná větší než my, ale my máme na své straně Pána,“ řekl. „S Bohem není nic nemožné.“
V nedaleké vesnici Santa Lucia se patnáctiletý Julius Cortez zúčastnil rituálů poprvé – prosil o požehnání pro svou matku, která má rakovinu prsu. Mladík si krvavě mlátil do zad bičem opatřeným bambusovými tyčemi, zatímco jeho devatenáctiletý bratr nesl dřevěný kříž. „Dělají to pro mě,“ řekla jejich matka. „Mám o ně strach, ale oni na tom trvali.“

Zdroj: Rheinische Post, Blick